1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ziraat Bankası ABD yaptırımına uydu, Venezuela Merkez Bankası’na desteği kesti
Ziraat Bankası ABD yaptırımına uydu, Venezuela Merkez Bankası’na desteği kesti

Ziraat Bankası ABD yaptırımına uydu, Venezuela Merkez Bankası’na desteği kesti

Ziraat Bankası’nın ABD’nin yeni yaptırımları üzerine Venezuela Merkez Bankası ile ilişkilerini keserek hesaplarını kapattığı bildirildi.

A+A-

Bloomberg’in haberine göre, ABD’nin kısa bir süre önce yeni yaptırımlar yürürlüğe koymasının ardından, Ziraat Bankası’nın Venezuela Merkez Bankası ile ilişkisini kestiğini bildirdi. Haberde, Ziraat Bankası’nın, Venezuela Merkez Bankası’nın hesaplarını kapattığı da belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Venezuela Merkez Bankası’nın hesabının kapatıldığı bilgisinin, Ziraat Bankası tarafından da teyit edildiği, ancak daha fazla bilgi verilmediği belirtildi. Venezuela Merkez Bankası ise yorum yapmaktan kaçındı.

ABD’nin, ağustos ayı başında Venezuela’ya karşı yürürlüğe koyduğu ve bugüne kadar getirilenlerin en serti olarak nitelendirilen bir dizi yaptırım çerçevesinde, Venezuela devletinin ABD’deki malvarlıklarının dondurulması ve yaptırım uygulanan Venezuelalı yetkilileri ile kurumlarla iş veya ticaret yapan ülkelerin de yaptırıma tabi tutulması öngörülüyor.

Venezuela Hükümeti'nin ise yaptırımlar karşısında SWIFT sisteminin alternatifi olarak gösterilen ve Rusya tarafından işletilen ödeme sistemine geçiş yapma ihtimalini değerlendirdiği bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, bir çok kez Venezuela’ya desteğini yinelemiş ve bu ülkeyi ziyaret etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT