1. HABERLER

  2. ZEYTİN DALI HAREKÂTI

  3. Zeytin Dalı Harekatı'nda bugün (9 Mart 2018)
Zeytin Dalı Harekatı'nda bugün (9 Mart 2018)

Zeytin Dalı Harekatı'nda bugün (9 Mart 2018)

Zeytin Dalı Harekatı'nın etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 bin 149 olduğunu açıklandı. Mehmetçik, Cinderes'tem sonra, Afrin sınırına ulaştı.

A+A-

Suriye'nin Afrin kentinin teröristlerden temizlenerek Türkiye sınırının güvenli hale getirilmesi için 49 gün önce başlatılan 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3149'a yükseldi. TSK, Afrin'deki harekatı ilçe merkezi sınırlarına ulaştı.

Afrin’e açılan kapı niteliğini taşıyan kritik Cinderes beldesinde dün kontrol sağlanmıştı.

İKİ KÖY DAHA TERÖRDEN TEMİZLENDİ

TSK, Afrin'ndeki harekatı ilçe merkezi sınırlarına ulaştı.

TSK, Afrin ilçe merkezinin kuzeydoğusundaki Şavarighat El Caviz ve Melkiye köylerini terörden temizledi. Söz konusu yerleşimler, Zeytin Dalı Harekatı'nda ilçe merkezinde ele geçirilen ilk köyler oldu.

TSK, Afrin'in Büyük Halobu köyünü teröristlerden arındırarak, Afrin ile Azez'e su sağlayan barajı kontrolüne aldı.

TSK, harekatın başından bu yana YPG/PKK-IŞİD'in işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 124'ü köy, 30'u kritik nokta olmak üzere toplam 159 bölgeyi kontrol altına aldı.

YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren örgüt, merkezdenSuriye yönetimi ve silahlı muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletler'den de tepki görüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT