1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yurtdışı Hukuk Fakültesi mezunlarından YÖK’e tepki
Yurtdışı Hukuk Fakültesi mezunlarından YÖK’e tepki

Yurtdışı Hukuk Fakültesi mezunlarından YÖK’e tepki

Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği uyarınca seviye ve yeterlilik belirleme sistemi kapsamında yapılan Hukuk Fakültesi Seviye Tespit Sınavı’na (STS) giren öğrencilerden tepki geldi.

A+A-

DETAILHABER.COM - HABER MERKEZİ
Hukuk Fakültesi Seviye Tespit Sınavı’na (STS) giren öğrenciler açıklama yaptı.

Ortak açıklama yapan Hukuk Fakültesi STS sınavına giren öğrenciler, “Ülkemizde yurt dışında eğitim almak isteyen, farklı kültürler tanımak isteyen ve amaçları doğrultusunda eğitim aldık fakat ülkemizde adlandıracak olursak bizler denklik mağdurlarıyız” dedi.

STS sınavına giren Hukuk Fakültesi öğrencilerinin ortak açıklaması şöyle;

Bizler yurt dışı eğitimimizi tamamlayıp, ülkemize döndüğümüzde tam olarak ifade edilecek olursak üvey evlat hissiyatı ile hayatlarımıza devam etmekteyiz. Sebebine gelecek olursak denklik alma sürecimizde yaşadığımız birçok zorluk bulunmaktadır. Birçok konuda zorlukları göze alarak üniversite okuyan 35 binden fazla öğrenci bulunmaktadır. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) uluslararası anlaşmaları yok sayarak denklik sürecini zorlaştırmak adına çıkarttığı yönetmelikler bizlere çok fazla problem yaratmıştır. En başta bahsetmek gerekirse, YÖK’e evrak teslim ettikten sonraki sürecin çok yavaş ilerlemesi bizlere çok zaman kaybı yaratmaktadır. Bu süreçten sonra verilen karara göre yılda bir kez yapılan STS adı altında standart ölçütleri olmayan, her yıl farklı üniversiteler de yapılan ve şeffaflık konusunda tereddütlerle dolu bir sınav sürecimiz bulunmaktadır. Hukuk fakültesi alanında YÖK’ün sınav ders içeriklerinde belirlediği ders sayısı 20’den fazla olup, her üniversite buna göre farklı ölçütleri baz alarak kendi üniversite eğitim prosedürleri ile objektif olmayan belirli standarda tabii olmayan bir anlayışla sınav yapmaktadır. Yapılan şeffaf olmayan denklik sürecimize tepkimizi koyuyoruz. Örnek vermek gerekirse başka bölümlerde yılda birden fazla yapılan sınav bizim için yılda bir kez yapılıyor ve eşitlik ilkesinin göz ardı edildiği bahsettiğim üvey evlat konumunda olmak mağduriyetimizi daha da arttırmaktadır. 20 Haziran 2021 tarihinde Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan sınav sadece bizim bölümümüze özel yapılmıştır. Diğer bölüm sınavları Anadolu Üniversitesinde yapılmıştır. Bu ayrım bile gösteriyor ki bizleri ayrıştırmak, denklik sürecimizi daha da zorlaştırmak üzerinedir. Hacettepe Üniversitesi  yaptığı sınavda hiç alışık olmadığımız soru kalıplarını kullanmış, 150 dakika olan sınav süresini dahi yetiştirememiş bulunmaktayız. YÖK, 2006 yıllında denklik affına dahi gitmişken günümüzde bizlere denklik sürecini fazlasıyla zorlaştırma tutumu içerisindedir. Denklik sürecimizle ilgili sınavın yılda birden fazla yapılması, sınav sorularının hepsinin cevap şıkları ile birlikte açıklanması, sınav soru içeriğinin şeffaflaştırılarak sadece belirli bir üniversitede yapılması ve bu süreçlerin artık zaman kaybımıza mahal vermeden ivedi olarak dikkate alınması talebimizdir. Yetkili her mercide hakkımızı aramaya çalışıyoruz. Sesimizi duyurmaya çalıştığımız her resmi kurum ve kişiler bizlere artık kulak vermeli, kendi ülkemizde özgürce mesleğimizi yapmamıza fırsat vermelidirler. Siz değerli ülke vatandaşları bize bu konuda destek olmanızı rica ederiz. Bizler sizlerin öz evlatlarıyız. Saygılarımızla.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum