1. HABERLER

  2. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  3. YSK'dan AK Parti 'ye flaş karar!
YSK'dan AK Parti 'ye flaş karar!

YSK'dan AK Parti 'ye flaş karar!

AK Parti'nin yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanmasında kolaylık sağlanması için YSK'ya yaptığı başvuru reddedildi.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'un, yurtdışında özellikle Almanya ve Avusturya gibi Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerdeki seçmenlerin oylarını seçimin ilk veya son günü en yakın sandığa giderek kullanabilmelerine imkan sağlanması için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yaptığı başvuru reddedildi.

RANDEVU ALAN SAYISI 250 BİNDE KALDI

YSK'nın açıkladığı seçim takvimine göre, yurtdışındaki vatandaşlar randevu aldıkları günde, randevu almayanlar sistemin kendileri için belirlediği günde oylarını kullanabilecek. Randevu alıp da oyunu kullanamayanlar ise 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı 2 milyon 798 bin 709 kişi bulunmasına rağmen randevu alanların sayısının 248 bin 287'de kalması Ak Parti'yi harekete geçirdi.

İTİRAZLAR REDDEDİLMİŞTİ

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, yurtdışı temsilciliklerde kurulan sandıklarda seçimin ilk günü veya son günü seçmenlerin sandık başına giderek oylarını kullanabilmelerine imkan sağlanması için YSK'ya başvurdu. YSK, Şentop'un bu başvurusunu bugün yaptığı toplantısında reddetti.

Benzer bir başvurunun daha önce de YSK'ya yapıldığı ancak özellikle Almanya ve Avusturya hükümetlerinin Türk vatandaşlarıyla ilgili takındığı tutum nedeniyle oluşan hassasiyetleri gözeterek, randevulu sistemin devreye sokulduğu gerekçesiyle bu yöndeki itirazların reddedildiği bildirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT