1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yıldırım: 33 yıllık KDV Yasasını kökünden değiştiriyoruz
Yıldırım: 33 yıllık KDV Yasasını kökünden değiştiriyoruz

Yıldırım: 33 yıllık KDV Yasasını kökünden değiştiriyoruz

Binali Yıldırım yine kamunun küçülüp yatırımların özel sektör eliyle gerçekleşmesinden övgüyle söz ederek ekonominin iyiye gittiğini savundu.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığında (KOSGEB) "5. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni"ne katıldı.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, bu yıl kamu yatırımlarının toplamda 128 milyara ulaştığını ifade ederek, "Özel sektörün yaptığı yatırım 900 milyarın üzerinde. 1 trilyonun üzerinde yatırım yapılıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin övüneceği, gurur duyacağı bir özel sektörü var. Bu da bizim gelecek güvencemizdir. O yüzden Türkiye kolay kolay küresel, bölgesel krizlerden etkilenmiyor ve ekonomide istikrarlı büyümesini sürdürüyor." dedi.

Türkiye genelinde, Ocak 2018'de 9 bin 631 yeni şirket kurulduğunu hatırlatan Yıldırım, "Kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 61 arttı. 2018 için felaket senaryoları anlatanlara buradan ithaf ediyorum." dedi.

'33 YILLIK KDV YASASINI KÖKÜNDEN DEĞİŞİYORUZ'

Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı değerlendiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"33 yıllık Katma Değer Vergisi Yasası'nı kökünden değiştiriyoruz. Aslında bu bir değişiklik değil, bu bir reform. Bunun içinde ne var... Vatandaşın devletten alacağı biriken KDV'si bir takvime göre ödenecek. Eğer bundan sonra KDV'ler 3 ay içinde ödenmezse, ödenmeyen zaman için devlet faiz verecek." diye konuştu.

KOBİ'lerin tanımının değiştiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"KOBİ'lerin tanımı değişiyor. Daha fazla girişimcimizin desteklerden faydalanması için; KOBİ'lere bir üst sınır koymuştuk destekte, ne kadar, 40 milyon, şimdi bunu değiştiriyoruz, 125 milyona çıkartıyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT