1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeşil alanları imar değişiklikleri ile katletmemek gerekiyor
Yeşil alanları imar değişiklikleri ile katletmemek gerekiyor

Yeşil alanları imar değişiklikleri ile katletmemek gerekiyor

Şahinbey Belediyesi’nin CHP Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gaziantep’in hava kirliliği açısından kırmızı alarm verdiğini ifade etti.

A+A-

Gaziantep’in havası kırmızı alarm veriyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gaziantep’in hava kirliliği açısından kırmızı alarm verdiğini ifade eden Şahinbey Belediyesi’nin CHP Meclis Üyesi Uğur Kalkan, “Verilere göre dünyanın ve Türkiye’nin en kirli havası maalesef Gaziantep’te. TMMOB’a bağlı birçok oda var. İlgili odalarla bir komisyon kurulup hava kirliliğinin şehrimizde nasıl daha aza indirileceği konusunda ciddi çalışmalar yapabilirler. Bunun yanı sıra şehrin nefes almasını sağlayan bölgeleri ve yeşil alanları imar değişiklikleri ile katletmemek gerekiyor” dedi. 

DAĞITILAN YARDIMLARIN REKLAM EDİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM

Hava kirliliği hesaplamalarının çapı 45 mikron ve altında olan partiküller madde hesabına dayandırıldığını belirten Kalkan, “Şehrimizde kaçak ve kalitesiz kömürle mücadeleye devam edildiği yetkililerce zaman zaman ifade ediliyor. Bir yandan bu yapılıyor ama bir yandan da mahallelerde kalitesiz kömür dağıtılıyor. Bu kömür hava kirliliğine neden oluyor. Öte yandan kömür dağıtıyoruz diye bir tek davul zurna çalmadıkları kalıyor” ifadesini kullandı. 

“Daha önce yetkililer Gaziantep’te 5 ayrı bölgede hava kalitesi ölçüm istasyonlarının kurulacağı ve bunların Mart ayı sonunda çalışmaya başlayacağı ifade edilmişti” diyen Kalkan, “Şehirde TMMOB’a bağlı birçok oda var. İlgili odalarla bir komisyon kurulup hava kirliliğinin şehrimizde nasıl daha aza indirileceği konusunda ciddi çalışmalar yapabilirler. Veriler bunu doğruluyor, ama özellikle sabah saatlerinde şehirde bazen nefes alamayacak duruma geliyoruz. Bununla ilgili olarak toplanıp dağılmak yerine daha kalıcı önlemler almak gerekiyor. Bunun yanı sıra şehrin nefes almasını sağlayan bölgeleri, yeşil alanları imar değişiklikleri ile katletmemek gerekiyor” şeklinde değerlendirmede bulundu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILAN YERLERDE KANSER TEHLİKESİ VAR

Şahinbey Belediyesi CHP Meclis Üyesi Uğur Kalkan, konuşmasına şöyle devam etti: Türk Nöroloji Derneği Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre hava kirliliği beyindeki damar tıkanıklıklarının yüzde 30’una tek başına sebep oluyor. Özellikle çocuklarda beyin gelişim bozukluğuna neden oluyor. Yine TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın 2017 yılı raporuna göre bazı illerde kentsel dönüşüm yapılan yerlerde kanser tehlikesinin ortaya çıktığına dikkat çekti. Bizim şehrimizde de kentsel dönüşüm yapılan bölgeler var ve bu bölgelerde de gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. (Gaziantep Sabah)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT