1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni harekat iddiası: Dicle Kalkanı her an başlayabilir
Yeni harekat iddiası: Dicle Kalkanı her an başlayabilir

Yeni harekat iddiası: Dicle Kalkanı her an başlayabilir

Afrin’i temizleyen TSK'nın Irak’ta '2. Kandil' haline gelen Sincar için hazırlığa başladığı iddia edildi. Raftaki 'Dicle Kalkanı' planı her an başlatılabilir.

A+A-

Ankara ile Washington arasında Münbiç’e ilişkin temaslardan bir sonuç alınamaması halinde yeni bir operasyona kesin gözüyle bakıldığı iddia edildi.

Hükümete yakın Yeni Şafak'ın haberinde, "Fırat’ın batısında teyakkuz hali sürerken Dicle kıyısında da hava günden güne ısınıyor. Türkiye’yi güney komşularından koparmaya yönelik terör kuşağının doğu ayağında IŞİD bahanesiyle Sincar’a yerleştirilen PKK’nın varlığı, Zeytin Dalı nedeniyle bir süredir rafa kaldırılmış ‘Dicle Kalkanı’nı yeniden masaya getirebilir. Irak’ın kuzeyinde PKK’ya yönelik kapsamlı harekât ihtimali giderek daha da büyüyor" denildi.

Haberin ayrıntıları şöyle:

"Bağdat ile Ankara, referandum sürecinde Erbil’e gözdağı için Silopi’de ortak askeri tatbikata imza atmış ve Türkiye, bölücü girişimlere yönelik Dicle Kalkanı’nın her an başlayabileceği mesajını vermişti. Suriye’deki cephenin ısınması, o dönem doğudaki askeri hareketliliğin bir süre durgunlaşmasına yol açtı. Ancak Zeytin Dalı’ndaki 2 aylık süreçte Afrin’in PKK’dan temizlenmesi, Dicle Kalkanı’nın önündeki tüm engelleri de kaldırmış oldu.

Türkiye-Irak sınırındaki teröristleri temizleme amaçlı başlaması beklenen harekâtla, başta Duhok ve Zaho olmak üzere Musul’un kuzeyindeki kuşağın çembere alınması öngörülüyor. Operasyon, Irak’a açılan tek kapı olan Habur’a alternatif kurulacak Ovaköy’ü de güven altına alacak. Dicle Kalkanı, Ovaköy hattının güvenliğini Musul’a dek sağlamakla birlikte Sincar’ı da PKK’dan temizleyecek. Türkmen kenti Tel Afer’in yakınındaki Sincar konusunda Bağdat yönetiminin askeri adım atmakta gecikmesi halinde Ankara, kendi göbeğini kendisi kesecek.

Operasyon, Suriye PKK’sına Erbil üzerinden yardım götüren ABD’ye de büyük darbe indirecek. Irak-Suriye sınırındaki Semelka ve Yarube kapıları, harekât gerçekleştiği takdirde TSK kontrolüne girecek. Dicle Kalkanı’na katılıp Türk askerine eşlik edecek yerel unsurların ise 2015 yılından beri Musul yakınındaki Başika Üssü’nde eğitilmekte olan Haşdi Vatani (Musul Muhafız Ordusu) güçleri olması bekleniyor."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT