1. YAZARLAR

  2. Münire Polat

  3. Yazmak işe yarıyor!
Münire Polat

Münire Polat

Uzman Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazmak işe yarıyor!

A+A-

Siz hiç yaranızı yazdınız mı? Ben yazıyorum yaramı her fırsatta. Yardan düşüp yaralarımı saramazken, yazarak merhem sürüyorum onlara. Aslında işe de yarıyor! İçimi döktüğümde yine toplayan bensem eğer, içimi kâğıda döküp katlamalıymışım meğer! Zaman geçtikçe anlıyor insan döktüklerini toplayabilmenin en etkili yöntemini; yazmanın o iyileştirici etkisini. Hissediyor insan yazdığında,  zararı kara dönüştüren sihri.

Elif ŞAFAK yazmıştı kitabında ünlü yazarların birçoğunda çocukluk ağrısı dediğimiz bir hastalığa rastlanmış. Onları böylesine etkili yazmaya belki böylesine güçlü bir kalemle insanların hayatına dokunmaya yönelten bu hastalıkmış. Çocukluklarında yaşadıkları acılı anıları yazıya, şiire, romana döküyorlar mürekkep mürekkep, damla damla.

Her kelimesi kanıyor adeta. İşte bu nedenle acıtıyor belki de okuru. Bu nedenle böylesine etkiliyor okuru suya atılan bir taş misali halka halka.

Ben de yazıyorum yaralarım sızladıkça. Yazdıklarım yarıyor aslında yarama… Yazdıkça yarıyor, sızladıkça yazıyorum.  Pansuman yapıyorum onlara duygunun kelimeye dökülen etkisiyle.  Geçip bakıyorum aynadan yarama. Yoksa nasıl göreyim içerden kanayanı bana ait olanı. “Ayna ne ki?” diyecek olsanız düşündüklerimin izdüşümü davranışlarım bu kâinatta.  Kelimelerle yükseltiyorum sesimi duymadığım ne kaldıysa. Kimsem yok derken kimse oluyor kalemim. Teselli ararken, teselli buluyor içimdeki kimsesizim. Böyle öneriyorum bazen danışanlarıma, özellikle kaybolduklarında o uçsuz bucaksız iç dünyalarında. Uçsuz bucaksız diyorum,  çünkü hiç varılmıyor bu yolculukta.  Her adımda başka bir dünya başka bir şamata ve kavga. Bazen ürkütüyor tanık olduklarımız bu dünyadayken. Dolayısıyla kaçıyor, kendimizi kaçırıyoruz daha uzaklara yani aslında dış dünyaya.

Oysa bir köprü; yazmak iç dünya ve dış dünya arasında. Kalemdir bu yolculukta eşlik eden ve tanıklık eden.  Bir nevi turist rehberi aşina olmadığımız kıtalara. Ben yazıyorum işte bu nedenle yaralarım kanadıkça, kaçmayayım diye dış dünyaya…  

Yazıyor rehberimi buluyorum kalemimde mürekkebim damlıyor yarama iyileştiriyor adeta. Yazmak yarıyor bana bu zamanlarda…


SOSYAL MEDYADAN TAKİP İÇİN;

Twitter.com/PolatMunire

İnstagram.com/psikologmunirepolat

Facebook.com/Psikolog-Munire-Polat

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT