1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yazdığı metni savunamadı
Yazdığı metni savunamadı

Yazdığı metni savunamadı

Aydınlık’ın manşeti CHP’de panik yarattı. CHP milletvekili İbrahim Kaboğlu, üzerinde parti logosu olan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun önsözü yer alan kitapçığın CHP’yi bağlamadığını savundu.

A+A-

İçinden ‘Türk’ ifadeleri çıkarılan anayasa önerilerinin, ‘sadece kendi sorumluluğunda’ olduğunu iddia etti.

Aydınlık’ın dün manşetten duyurduğu “CHP’nin Anayasa taslağında Türk Milleti yok” haberi kamuoyunda büyük etki yarattı. Haberimiz birçok internet sitesi tarafından alıntılandı.

CHP Milletvekili İbrahim Kabaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önsöz yazısı ile milletvekillerine dağıtılan ve Kılıçdaroğlu tarafından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na verileceği belirtilen kitapçığın sorumluluğunun “kendisine ait olduğunu, partiyi bağlamayacağını” açıklamak zorunda kaldı.

Parti içinden ve dışından gelen tepkiler üzerine Kabaoğlu’nun dün “Aydınlık, karartamaz” başlıklı yazılı açıklamasının tamamını yayımlıyoruz:

“’Yasama yetkisi devredilemez’ başlığı altında hazırlamış olduğum ve genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önsözü ile yayımlanan rapor, nitelikli yasa ve Anayasa’ya saygı amacına yönelik olarak kaleme alınmıştır. Hedef olarak da, 2017 Anayasa değişikliği ile ‘demokratik hukuk devleti’nden uzaklaştırılan Türkiye Cumhuriyeti için demokratik anayasa gösterilmiştir.

Aydınlık gazetesinin 1 Şubat 2020 günlü nüshasında 8 sütuna manşet yapıldığı üzere, ortada, bir ‘CHP’nin Anayasa taslağı’ bulunmamaktadır.

Çünkü, kısaca;

1) Nitelikli yasa ereğinde etkili yasa yapımı için izlenmesi gereken yol ve yöntemler, Raporun ana çerçevesini oluşturmaktadır.

2) Bu çerçevede, 2017 Anayasa değişikliğinin öngördüğü yönetim tarzının sürdürülemez özelliği teşhir edilmektedir.

3) Hedef olarak da, demokratik anayasa için bilgi temelinde bir yol haritası önerilmektedir.

Gazetede iddia edildiği gibi kesinlikle ortada bir Anayasa metni veya taslağı bulunmamaktadır.

Tam tersine, Anayasa’dan yapılan alıntılar, saygı gösterilmeyen Anayasa maddelerinin ihlal edilen öğelerine dikkat çekmeye yöneliktir.

Örneğin, ‘egemenlik’ kenar başlıklı 6. maddesinin son cümlesinde yer alan, ‘Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz’ şeklindeki son cümlesinin alıntılanması, maddenin inkârı değil, tam tersine, egemenlik yetkisinin, Anayasa’nın koyduğu esaslar içerisinde kullanılması gereğinin yerine getirilmesine işaret edilmesidir. Bu nedenle, Anayasa’nın hangi yönlerden ihlal edildiğini ortaya koymak için kullanılan öğelerin, madde bütününü inkâr sonucunu doğuracağını iddia etmek, akıl ve mantık dışı bir durum olacağına göre, olsa olsa, monokrasi adını verdiğim ‘tek kişi yönetimi’ne dalkavukluk amacı ile açıklanabilir ancak.

Sonuç olarak; Rapor’da yer alan görüş ve deyimler, CHP’yi kesinlikle bağlamamakta ve bunların sorumluluğu tarafıma ait olup, niyet okumaya dayalı gerçek dışı, karalayıcı ve iftira ile dolu haber ve yazılar nedeniyle Aydınlık gazetesine karşı bütün yasal haklarımı kullanacağımı beyan ederim.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT