1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay Başkanı Cirit'ten Rahip Brunson mesajı
Yargıtay Başkanı Cirit'ten Rahip Brunson mesajı

Yargıtay Başkanı Cirit'ten Rahip Brunson mesajı

Yargıtay Başkanı Cirit, Rahip Brunson ile ilgili, 'Bir yabancı devlet vatandaşının tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir.' dedi.

A+A-

Adli Yılın açılışında konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Bir yabancı devlet vatandaşının tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç, bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir" dedi.

Cirit'in adli yılın açılışında yaptığı konuşma özetle şöyle: "Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ideallerini yaşatma ve yüceltme iddiasını taşıyan yabancı devletlerin, öncelikle uluslararası hukukça korunan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenliğine saygı duyması gerekir. Bir yabancı devlet vatandaşının tutuklanması ve yargılanmasına ilişkin kararları verecek tek ve mutlak güç, bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir. Çağdaş demokrasilerin ve devletler hukukunun en temel ilkelerinden biri olan bu gerçeğin kaba güç kullanılarak ters yüz edilmeye çalışılması, insan haklarının güçlenmesine değil, zayıflamasına neden olur"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT