Alman otomotiv şirketi Volkswagen’e, telif hakkı ödemediği yazılımları kullandığı gerekçesiyle dava açıldı. Şirket, konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Gelişen teknoloji; son yıllarda üretilen arabalarda sensör, dokunmatik ekran, Wi-Fi bağlantısı gibi pek çok donanımın yer almasını sağlıyor. Otomotiv şirketleri, teknolojik gereksinimleri karşılamak için teknolojik donanımlar geliştiren şirketlerle iş birlikleri yapıyor.

Tayvan menşeli üretici Acer, Volkswagen’i, son teknolojiye ayak uyduran tasarımlara sahip bazı araçlarında kendi geliştirdikleri 4G teknolojisini telifsiz kullanmakla suçladı.

Yarı yarıya yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak 10 tavsiye Yarı yarıya yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak 10 tavsiye

LİSANSSIZ ÜRÜN KULLANMAKLA YARGILANACAK

volkswagen

Volkswagen, bu yılın ortalarından yeni tasarımlarında kullanılması için araçlarda teknolojik donanımlar geliştiren Huawei ile bir anlaşma imzalamıştı. Bilgisayar ve donanım üreticisi Acer, Volkswagen’in 2 yıl önce üretilen bazı araçlarında kendilerine ait donanım ürünlerinin telif hakkı alınmadan kullanıldığını iddia etti. Tayvanlı üretici şirkete göre Volkswagen, Acer’ın patentine sahip olduğu 4G mobil çipleri izinsiz kullanıyor. Acer’a göre ID.4 adlı ürünleri, lisansı alınmadığı halde Volkswagen’in Atlas, Golf ve birkaç modelinde yer alıyor.

Acer, Amerika’da açtığı tazminat davası ile hak ettiği kazancı elde etmeyi umut ediyor. İlk olarak başvuruyu incelemek isteyen Volkswagen, henüz konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Volkswagen’in yakın zamanda dava süreci hakkında açıklama yapması bekleniyor.

KAYNAK: MOTOR1