1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Gül'den flaş uyuşturucuyla mücadele açıklaması
Vali Gül'den flaş uyuşturucuyla mücadele açıklaması

Vali Gül'den flaş uyuşturucuyla mücadele açıklaması

Gaziantep Valisi Davut Gül, mahalleleri gezdiğinde uyuşturucuyla ilgili, uyuşturucu kullananlarla ilgili çeşitli şikayetler aldığını açıkladı.

A+A-

GAZİANTEP Valisi Davut Gül, mahalleleri gezdiğinde uyuşturucuyla ilgili, uyuşturucu kullananlarla ilgili çeşitli şikayetler aldığını söyleyerek ”Rakamlara göre, Gaziantep uyuşturucunun çok kullanıldığı, çok satıldığı bir şehir değil, ilk 10 şehir içinde Gaziantep’in olmadığını gördük. Tabi bu bizde uyuşturucu olmadığını, uyuşturucu satılmadığını, uyuşturucu kullanılmadığı anlamına gelmiyor. Bu meseleye istatistik olarak da bakmıyoruz. Bir kişi de bağımlı ise bununla mücadele etmek bizim asli görevimiz. Bir kişinin bile heba edilmesi, bir kişinin bile bir anlamda gözümüzden kaybolmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATINI YERİNE GETİRİYORUZ"

Vali Davut Gül, uyuşturucuyla mücadele kapsamında 9 ilçenin mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Gül, ”Burada oluş amacımız şu, uyuşturucu ile mücadele bir devlet politikası. Sayın Cumhurbaşkanımızın gerek Başbakanlığı gerek Cumhurbaşkanlığı döneminde kamu kurum ve kuruluşlarına verdiği talimatlar var. Ve bununla ilgili oluşturulan kurullar var, komisyonlar var. Bugünkü toplantımızın sebebi de yılın ilk haftası. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu talimatını İçişleri Bakanlığımız eliyle yerine getiriyoruz. Yani yeni yıla girerken geçmişte neler yapıldı, bundan sonra neler yapılacak bunları sizlerle beraber konuşuyoruz”dedi.

GAZİANTEP İLK 10 ŞEHİR ARASINDA DEĞİL

Mahalleleri gezdiğinde uyuşturucuyla ilgili, uyuşturucu kullananlarla ilgili çeşitli şikayetler geldiğini anlatan Vali Davut Gül, ”1920’de Yeşilay kuruldu. Yani 99 yıl öncede uyuşturucu bir sorundu ve bu sorunla mücadele etmek için o zaman Yeşilay kuruldu. Şu anda dünyada, Türkiye’de, Gaziantep’te böyle bir sorun var ama bu sorun şu değil. Rakamları gördünüz. Rakamlara göre, Gaziantep uyuşturucunun çok kullanıldığı, çok satıldığı bir şehir değil, ilk 10 şehir içinde Gaziantep’in olmadığını gördük. Tabi bu şu anlama gelmiyor. Bizde uyuşturucu olmadığını, uyuşturucu satılmadığını, uyuşturucu kullanılmadığı anlamına gelmiyor. Bu meseleye istatistik olarak da bakmıyoruz. Bir kişi de bağımlı ise bununla mücadele etmek bizim asli görevimiz. Dolayısıyla da bir kişinin bile heba edilmesi, bir kişinin bile bir anlamda gözümüzden kaybolmasına asla müsaade etmeyiz” diye konuştu.

BELEDİYELERİMİZ MÜCADELEYE KATKI SUNUYOR

Gaziantap’in şanslı bir şehir olduğunu söyleyen Vali Gül, ”Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezi Türkiye’de olmayan bir merkez. Büyükşehir belediye başkanımıza sayın bakanımıza teşekkür ediyoruz. Uyuşturucuyla mücadele sadece bir polisiye mücadelesi değil. Başta büyükşehir belediyesi olmak üzere iki ilçe belediye başkanımıza ve diğer ilçe belediyelerimiz yaptıkları sosyal kültürel faaliyetlerle gençlerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın uyuşturucuya yönelmesini engelliyorlar. Bu şu anlama geliyor. Eğer biz çocuklarımıza yeterli derecede sosyal, kültürel, sportif faaliyetler sağlarsak, uyuşturucuyla mücadele o kadar azalmış olur. GASMEK'ler başta olmak üzere, ilçe belediyelerimiz başta olmak üzere içinde bulunduğumuz bu kültür merkezi için Rıdvan başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu kültür merkezinde yapılan her etkinlik uyuşturucuyla mücadeleye katkı sunuyor. Şahinbey belediyemizin yaptığı her etkinlik uyuşturucuyla mücadeleye katkı sunuyor. Kaymakamlarımızın, il müdürlerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ve her bir muhtarımızın etkinliği mücadeleye katkı sunuyor” dedi.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Okullarda yapılan çalışmaları da anlatan Vali Gül şunları dile getirdi:”Geçen sene biliyorsunuz özellikle okulların dış güvenliğini sağlamasıyla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. Riskli okullara ilk defa güvenlik personeli verildi. Yine ilçe belediyelerimizin, Büyükşehir belediyemizin katkılarıyla kamera sistemleri kurulmaya başlandı ve bunlar kent güvenlik sistemine entegre edildi. Kalanlarda inşallah entegre edilecek. Suç işlenmesini arzu etmiyoruz ama suç işlediğinde bunu kontrol edebileceğiz yakalayabileceğiz. Metruk binaları belediyelerimiz yıkmaya başladı, kalanları da çok kısa bir sürede yıkacaklar. Bu sene Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerimizle beraber okul spor kulüpleri kurduruyoruz. Okul spor kulüplerine lisanslı sporcularımız olsun istiyoruz. Ve bu lisanslı sporcularımızın lisanslı çocuklarımızın spor yapacağı bir ortam oluşturmak istiyoruz. Amacımız kimse uyuşturucuya bulaşmamış olsun. Velev ki bulaşsın bunların tedavisi mümkün.”

GAZİANTEP’E 20 SPOR SALONU, 6 HAVUZ MÜJDESİ

El ele verdiğimizde her sorunun üstesinden gelebileceğimizi belirten Vali Gül, ”Mahalle elçileri, ailelerle konuşarak çocukların sağlık kuruluşlarına gelmesini sağlaması lazım. El ele verdiğimiz inşallah Gaziantep’te bu huzurlu ortamı daha huzurlu hale getireceğiz. Gece bekçilerimiz var. 350 çalışan bekçiye ilaveten 200 kişi daha verildi. Yine polis oranımız arttı, 24 saat alandayız. Uyuma sistemi var. Bütün akıllı telefonlara yüklenebiliyor. Bu sistemi bir tuşla polise ihbarda bulunabiliyorsunuz. 24 saat Gaziantep’in daha yaşanabilir hale gelmesini istiyoruz. Gaziantep huzurlu güvenli bir şehir, daha güvenli olabilir mi evet olabilir. Daha güvenli hale gelmesi içinde sizlerle beraber yapmamız lazım. Aile çocuğuna sahip çıkacak arkadaşları birbirine sahip çıkacak. Çocukların spor yapabileceği iyi bir ortam sağlayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Bakanımızla Spor Bakanımıza gittik derdimizi anlattık. Özetle dedikki Gaziantep’in daha çok spor tesisine ihtiyacı var. Sağ olsun 20 tane spor salonu yapalım dedi. 6 tane havuz yapalım dedi. Bu çok önemli bir rakam. Gençlik sporun Cumhuriyet döneminde toplam yaptığı tesis sayısı 35 tane. Yetermi yetmez. Belediyelerimiz kendi imkanlarıyla yapıyor yapacaklar” diye konuştu.

TESİSLERİ KULLANILIM

‘Gaziantep’in bugünü dünden daha iyi, yarını da bugünden daha iyi olacak’diyen Vali Gül, ”Elele vereceğiz, daha çok spor alanımız olacak, çocuklarımıza daha çok dokunacağız. Daha çok sosyal kültürel faaliyetlerimiz olacak. Sizlerden istirhamımız şehir büyük olunca güzellikler gözden kaçabiliyor. Hem Büyükşehir’in hem Şehitkamil’in, hem Şahinbey’i gezdim. Çocuklarımız, gençlerimiz, hanım kardeşlerimiz için sosyal ve kültürel faaliyeler yapmasının önünde hiç bir engel yok. Çoğu ücretsiz birçok aktivite var. Tesisleri kullanalım” dedi. 

YEŞİLAY BAŞKANI TAMER:10 MİLYON ÖĞRENCİYE ULAŞTIK

Yeşilay Gaziantep Şube Başkanı Fatih Tamer, uyuşturucuya karşı eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına devam ettiklerini anlattı. Tamer, 2017-2018 yılında 10 milyon öğrenci 2 milyon yetişkine ulaşmışız. Bilgi eksikliğinin giderilmesi ve vatandaşın nereye başvuracağını bilmesi mücaleyi kolaylaştıracaktır.  Yeşilay olarak sosyal kültürel çalışmaları destekliyoruz. Okullarda Yeşilay kulüpleri üzerinden etkinlikler yapacağız. Mahallelerde muhtarlarımız ve esnafımızın, mahallenin ileri gelenlerine bilgilendirme yapacağız ve her mahallede bir elçimiz olsun istiyoruz. O zaman probleme hızlı ulaşırız ve hızlı çözeriz. YEDAM projesi önemli. Bir çok şehirde kuruldu, Gaziantep için ise çalışmalarımız devam ediyor, yer tahsisi yapılması halinde ücretsiz hizmet verecek” dedi.

NARKOTİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN SUNUMU

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğünün sunumu gerçekleşti. Sunumda, uyuşturucunun ülkemize büyük zararlar verdiği, uyuşturucuda transit ve hedef ülke konumunda olduğumuza dikkat çekilerek şu bilgilere yer verildi: ”Ülkemizde yakalanan uyuşturuculara baktığımızda en çok esrar yakalandığı görülür. Türkiye genelinde uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle 2017'de 941 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin yüzde 60'ı sentetik kannabinoid (bonzai) nedeniyle can verdi. Uyuşturucu kullanımında yaş ortalaması 31, ilk kullanım yaş ortalaması 19.5.’tur.  İllere göre ölümlere baktığımızda, metropol illerde İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Adana, Bursa Kocaeli, Tekirdağ, Eskişehir ve Samsun gelirken, nüfusu 100 binin üzerinde iller bazında baktığımızda ise Edirne, Yalova, Antalya, Eskişehir, İstanbul Tekirdağ Çanakkale, Kırşehir, Samsun geliyor."  Sunumda Emniyet Müdürlüğü’nün uyuşturucuyla mücadele konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

TOLAY: DİĞER İLLER ÖRNEK ALIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Serdar Tolay, ise Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezinde 18 yaş altı çocukların özellikle erkek çocukların yatarak tedavi edildiğini söyledi. Tolay, “50 yatak kapasitesiyle hizmet veriyoruz. Merkezimizde tedavi, eğitim ve meslek kursları bir arada yürütülmekte. 2008’den itibaren 2362 hasta buradan hizmet almıştır, temizlenmiştir. Ulaşılan hasta sayısı  2016 yılında 426, 2017’de 502, 2018’de 420’dir. Burası 2008’de kurulurken Amerika’daki bir modelden esinlenilerek Asım beyin öncülüğünde kurulmuştur. Temel amacı temizlenmiş olan çocuklarımızın rehabilitasyonuna yönelik kurslarla, eğitimlerin birarada yürütüldüğü tedavi merkezidir. Arınmış olan kişiler takip edilmelidir. 2018 ’de 11-14 yaş arası 83 kişi buradan faydalanmış, 15-18 yaş arası ise 241 kişi burada tedavi olmuştur. Sigara kullanma yaşı ne kadar küçülürse maddeye geçiş oranı o kadar yüksek oranda görülmektedir. Diğer illerin belediyeleri burayı örnek alıyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT