1. YAZARLAR

  2. Ayça Uluçay

  3. Ütopik dünyada gerçekliği aramak!
Ayça Uluçay

Ayça Uluçay

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ütopik dünyada gerçekliği aramak!

A+A-

Toplumumuzda sosyal baskının ömrümüzün uzun süre etki etmesine izin vermemeliyiz. Örneğin; evlilik…

Yaşım geldi, evleneceğim kaygısıyla yangından mal kaçırır gibi koca avcılığı yapıp, haftadan haftaya aynı yerlerde farklı insanlarla hem sağında hem solunda hem de tüm bedeninde sarmaş dolaş oluyor insanoğlu… Sırf evleneceğim kaygısıyla ağızdan çıkan robot sözcükler…

Toplumsal baskı mı evlilik, evde kalacağım korkusu mu, ya yalnızlık? Neden yapmacık kalp, nedir bu kaygı? Çoktan seçmeli soruların verilen şıklarının hiçbirinde yoktu bu cevap çünkü gerçek kalbi olan deneyimleyememişti ama cevabını bilmediği soru sormasını engellemezdi bu.
“Seni seviyorum”ların içi boş, elden elde gezip, elden düşmeyen telefonlarda aldatılma korkusu… İnsanın ya kendine güvenilmeyecek olmasından bu şüpheciliği ya da güvensizliği tecrübe edinmişliğinden.

İnsan maddeye çevrilmiş de içinde ruh kalmamış, sadece katı cisim olmuş ve ağızdan dökülen kitap gibi ezberlenmiş yalan sözcükler…

Kadın gözyaşı dökmüştü salya sümük sözde sevdiği adam için 3 gün 5 gün geçti, şimdi ise başka bir adamdan, adını koyup hemen seni seviyorum sözcüğünü duymak istemişti, “Bana seni seviyorum.” de. Ismarlamaydı sevgi sözcükleri onun için o kıyafetlerin içinde ne kadar ihtişamlı da gözükse, makyajının altında ne kadar güzel de olsa, taşıdığı kalp yalnızca ezberlenmiş sevgi sözcükleriyle çalışıyordu, çünkü kendince yaşı çoktan gelmiş ve evlenmeliydi ama onun için mantıklı olmalıydı. O ihtişamlı kalabalığının içinde yalnızdı aslında.

Taparcasına sevdi adam kadını, sözcükler bedavaydı ne de olsa tabi yalan da… Akılla düşünmeyen bir tarafı da vardı çünkü insanoğlunun, bir uzvu… İnsan sadece akılla hareket etmezdi, duygularıyla da… İnsanın hayvani duruma sokan bir uzvu da vardı. Yalan, söyletir, sözde taptırır, seni seviyorum dedirtir, evlen benimle bile dedirtir… İnsanı kendinin ne olduğunu, gerçekte ne hissettiğini aklın ve duyguların dışında bir deneyim yaşatır. Açlığına yenik düşer bu konuda, görgüsüzdür, hissizdir. Kiminin aklı uzvunda çalışır.

Gerçeklikten nasibini almamış ütopik hayatlar; yalanların içinde yaşayıp, “kendi sahteliğinden” yalanla gerçekliği ayırt edemeyen insanlar çıkar bu kadın ve erkek örneğinde. Herkesi aldatmaya çalışan bir ilişki sonra. Kendini maddi değerlerle ölçen kadın ve aradığını başka kadınlarda bulmaya çalışan bir adam ve herkese mutluluk pozu veren sözde birliktelik.

Yaşanan bu ütopik dünyada gerçekliği aramak, çölde su aramaya benzer ya da öldürdüğün adamdan özür dilemeye.

Neyse yine de hayat sevdiklerinin acı içinde kıvranırken tükendiğini görerek hiçbir şey yapamamakla ile gerçekten sevip, ten uyumunu yakaladığın insanla seks yapmak arasında olsa gerek.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/aycaulucay

İnstagram.com/ayca.ulucay

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT