İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO zirvesinde yayınlanan ortak açıklamada, askeri ittifak İsveç ve Finlandiya'yı resmen NATO'ya üye olmaya davet etti.

NATO'NUN YENİ STRATEJİK KONSEPTİ" KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

Bildiride, "Finlandiya ve İsveç'in katılımı müttefikleri daha güvenli, NATO'yu daha güçlü ve Euro-Atlantik bölgesini daha güvenli hale getirecek" dendi. Bildiride NATO'nun "yeni stratejik konsepti" konusunda da anlaşmaya vardığı bildirildi.

STOLTENBERG: NATO'NUN MÜDAHALE GÜCÜNÜ 300 BİNİN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de konuşmasında, "Bugün bu zirveye baktığımızda NATO liderleri savunma ve caydırıcılık dönüşümü yapmıştır. Yeni güvenlik tedbirleri kapsamında savunmamızı güçlendireceğiz ve doğudaki güçlerimizi artıracağız. NATO'nun müdahale gücünü 300 binin üzerine çıkaracağız" dedi.

ABD VE KANADA BİRLİĞEĞE KATKI SAĞLAYACAK

Yunanistan'dan Pençe-Kılıç Harekatı yorumu Yunanistan'dan Pençe-Kılıç Harekatı yorumu

Konuşmasının devamında ABD ve Kanada'nın NATO'ya ek katkı sağlayacağını vurgulayan Stoltenberg,"Bugün müttefiklerimiz 2014 yılında verdikleri taahhütleri de yenilediler ve NATO'ya yapacakları katkıları artıracaklarını açıkladılar" dedi.

"TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM"

Açıklamalarının devamında alınan kararın önemini vurgulayan Stoltenberg Türkiye'ye teşekkür ederek "Çok önemli bir karar aldık. Türkiye ile mutabakat bu kararın önünü açtı. Dün Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile yapılan anlaşma bu kararımızın yolunu açmıştır. Türkiye, İsveç ve Finlandiya'ya teşekkür etmek istiyorum. Davetimizi kabul ettiler. Bu Türkiye için iyi bir anlaşmadır. Bu Finlandiya ve İsveç için de iyi bir anlaşmadır. Bu NATO için de iyi bir anlaşmadır" ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor...