1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'deki koronavirüslü hasta sayısı kaç oldu? Bakan Koca açıkladı
Türkiye'deki koronavirüslü hasta sayısı kaç oldu? Bakan Koca açıkladı

Türkiye'deki koronavirüslü hasta sayısı kaç oldu? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiğini açıkladı. Bakan Koca ayrıca, testleri pozitif çıkan toplam hasta sayısının 98'e yükseldiğini ifade etti.

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 89 yaşındaki hastanın Çinli çalışanından virüse yakalandığını belirtti.

Bakan Koca, corona virüsü (koronavirüs) ile ilgili son dakika gelişmelerini paylaştı. Sağlık Bakanı, koronavirüslü 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini belirtirken, vaka sayısının ise 98'e çıktığını kaydetti.

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleydi: 

''90 gün direndiğimizi ifade etmiştim. Olayın Çin'de ortaya çıktıktan sonra sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. Koronavirüsü bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdik. Nitekim çok geçmeden konu bu şekilde tanımlandı. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünyayla yoğun ilişkiler içinde olan Türkiye'nin kendini tümden yalıtması imkansızdı. 7 gün önce size ilk vakayı açıklamıştım. 

Kalabalık ortamlar en riskli yerler

Virüs solunum yolu üzerinden bulaşıyor. Temas, virüse aradığı fırsatı sunuyor. Kalabalık ortamlar en riskli yerler. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat hastalık tablosu nadiren görülüyor. Ölüme nedense rastlanmıyor. Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine göre değişebiliyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır.

Türkiye'deki koronavirüs kaynaklı ilk can kaybı

Geç saatlerde bulunmam özel bir durum nedeniyledir. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum: Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. 

Toplam hasta sayımız 98!

Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Pozitif kısmın büyük sonucu iyileşmeyle sonuçlanıyor.

"1-2 ay direnelim"

Dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz, bu durum bize net bir iyimserlik yaşatıyor. Bir kez daha milletimize başsağlığı diliyorum, hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam edemez. Hayatımızı 1-2 ay bu şartlara göre düzenleyip, direnelim.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT