Türkiye'deki bulunan limanlar, ihracatta büyük bir öneme sahiptir. Ülkeler arası ticarette öne çıkan taşımacılık yöntemlerinin başında deniz taşımacılığı yer alır. Ülkeler arası yapılan ticarette taşıma deniz yolu ile daha kolay ve hızlı yapılır. Ülkemizde deniz ticaretinin gelişmiş olması dış ticarette önemli bir yere sahip olunmasını sağlar.

Ticarete konu olan malların gemilere yüklenip taşındığı alanlar liman olarak adlandırılır. Ülkemizde liman sayılarının üst seviyede olması ihracat sektöründe yükseliş olduğunu gösterir. Türkiye'de 11 adet liman mevcut bulunur. Bu limanlarının gelişmiş ve büyük olması dolayısıyla her türlü ürün ihracatı yapılabilir. Deniz ticaretinde önemli bir konuma sahip olan Türkiye limanları ile uluslararası ticarette ülkemiz yerini alır. Türkiye'de yer alan limanlar; Antalya Limanı, Ambarlı Limanı, İskenderun Limanı, Bandırma Limanı, İzmir Limanı, İstanbul Limanı, Mersin Limanı, İzmit Limanı, Sinop Limanı, Samsun Limanı ve Trabzon Limanı olarak listelenir. Bu limanların her biri ayrı ayrı büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizin büyük ve gelişmiş olan limanları, sıklıkla tercih edilen ticaret yollarından bir olur. Seray Logistics, bu sektörde de ülkenin her noktasına hizmet verir. Daha detaylı bilgilendirme alabilmek için Seray Lojistik web sitesini ziyaret edip iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye'deki Lojistik Limanları ve Özellikleri

Ambarlı Limanı

Ülkemiz için büyük bir öneme sahip olan Ambarlı Limanı, İstanbul’da yer alır. Deniz taşımacılığı sektöründe ön plana çıkan Ambarlı Limanı ülkemizin en büyük limanı olur. Yüklemenin en doğru ve en düzgün şekilde yapılabilmesi için limanların gelişmişliği ve büyüklüğü oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ekipman bakımından gelişmiş ve alan bakımından büyük bir liman olması sayesinde, Ambarlı Limanı’nda rahat bir şekilde yükleme ve boşaltma işlemi gerçekleştirilebilir.

Günden güne gelişim gösteren Ambarlı Limanı’nda doğalgaz ticaretinin payı oldukça büyüktür. İstanbul’un en önemli alanlarından biri olan Ambarlı Limanı, niteliği en yüksek yüklemenin yapıldığı limanlar arasında ilk sırada yerini alır. 1.9 milyonluk bir kapasiteye sahip konteynerli yük hareketi ile Ambarlı Limanı fazlasıyla dikkat çeker.

Antalya Limanı

Ülkemizdeki önemli limanlar arasında yerini alan Antalya Limanı son derece büyük bir yapıya sahiptir. Büyük yapısı sayesinde kolay bir şekilde yükleme yapılabilir. Antalya Limanı gelişmesinde turizm sektörünün ilerlemesi de büyük bir paya sahiptir. Günümüzde Antalya Limanı çoğunlukla yat ve marina limanı olarak ön plana çıkar. Hiçbir şekilde demiryolu ile bağlantısı bulunmayan Antalya Limanı, Türkiye’deki limanlar içerisinde fazlasıyla popülerdir.

Bandırma Limanı

Ambarlı Limanı’na kıyasla daha dar bir kullanım alanı ile karşımıza çıkan Bandırma Limanı güvenli yükleme ve taşımacılık ile fazlasıyla ön planda yer alır. Bandırma Limanı, neredeyse tamamı ile bor madeninin yüklenmesi için tercih edilen bir liman olur. Türkiye'de çıkarılan ve işlenen bor madeninin konteynerlere yüklenmesi Bandırma Limanı’nda gerçekleştirilir.

İskenderun Limanı

İskenderun Limanı ülkemizde bulunan popüler limanlar arasında yer alır. Çok yönlü olduğu için İskenderun Limanı deniz taşımacılığı sektöründe sıklıkla tercih edilir. Gelişmişlik bakımından da oldukça ileri seviyede olan İskenderun Limanı, ülke genelinde kıta sahanlığı bakımından en geniş liman olma özelliğine sahiptir. Tüm bu özellikleri ile İskenderun Limanı uzun süreden beri etkinliğini devam ettirir.

İskenderun Limanı son dönemlerde sıklıkla ağır yük gemileri tarafından tercih edilir. İskenderun Limanı geniş bir alana sahip olduğu için ağır yük gemilerine rahat bir şekilde yükleme yapılır. Demir çelik sanayisinde yaşanan gelişmeler İskenderun Limanı’na da aynı oranda etki eder.

İstanbul Limanı

İstanbul Limanı, Türkiye’deki limanlar içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Türkiye için merkez bir şehir olan İstanbul’da bulunan İstanbul Limanı sahip olduğu özellikler ile diğer limanlardan ayrılır. Taşıdığı en önemli özellik ise ticaret hacminin diğer limanlardan daha geniş olmasıdır. Ülkemiz için büyük bir öneme sahip olan İstanbul’da İstanbul Limanı üzerinde çok fazla ticaret yapılır. Ülkedeki limanlar arasında en işlek olan İstanbul Limanı’nda ülkeler arası mal alım satımı yapılır.

İzmir Limanı

Hinterlandı oldukça geniş olan İzmir Limanı, ihracat limanları arasında ilk sıralarda yerini alabilir. Diğer limanlardan farklı olarak İzmir Limanı’nda demiryolu da yer alır. Bu imkanlar ile dış ticaret daha rahat bir şekilde gerçekleştirilir.

İzmit Limanı

Türkiye'deki en gelişmiş limanlar sıralamasında ikinci olan İzmit Limanı sık tercih edilen limanlar arasında yerini alır. Petrol rafinerisinin neredeyse tamamı İzmit Limanı’nda gerçekleştirilir. Bu bölgedeki tersaneler de liman gelişimine katkıda bulunmuştur.

Mersin Limanı

Bu liman ülkemiz için büyük bir yere sahiptir. Serbest ticaret bölgesi içinde yer alır. Mersin Limanı genel olarak petrol ticareti için tercih edilir.

Samsun Limanı

Karadeniz Bölgesi’ndeki en geniş hinterlanda sahip olan limandır. Samsun Limanı’nda pek çok türde ulaşım imkanı bulunur.

Sinop Limanı

Karadeniz Bölgesi’ndeki tek doğal liman olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Sinop Limanı en dar hinterlanda sahip olan liman olarak bilinir.

Trabzon Limanı

En Avantajlı Taşıt Kredi Seçenekleri En Avantajlı Taşıt Kredi Seçenekleri

Trabzon Limanı İran ticaret yolu üzerinde bulunur. Ayrıca dar hinterlanda sahip olan bir limandır. Seray Logistics ile her türlü hizmetten faydalanabilmek için siteyi ziyaret edebilirsiniz.