1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Türk İş Adamlarına…
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk İş Adamlarına…

A+A-

Ülkeler de tıpkı insan gibidir. Her biri kendi dinamiklerini barındıran eşsiz özelliklere sahip yapılardır. Ülkeler arası iletişimin artmasıyla bu dinamikler olumlu ya da olumsuz şekilde değişikliklere uğramış ve günümüz itibariyle her ülke kendine has yapısı ile yeryüzündeki eşsizlikte yerini almıştır.

Tüm dünyada 1800 li yılların sonuna doğru şekillenen iş hayatı, yaşanan bir çok kriz, buhran gibi olumsuzlardan çıkarılan derslerle güzel bir şekilde yoğurulmuş ve 2017 yılına gelindiğinde yapay zeka, uzay seyahatleri gibi, geçmiş yıllarda ütopik görülenleri, yaşanabilir kılmıştır.

Tarih boyunca savaş ve çiftçilik ile uğraşan milletimiz maalesef iş dünyasında girişim ile 1900’ lü yılların başında tanışmıştır. Hal böyle olunca “gelişmekte olan ülkeler” arasında olan ülkemizin iş dünyası da “gelişme” statüsünde, bir başka deyimle “az gelişmiş” ülkeler arasındadır. Gelişmenin birinci adımı mevcut durumu ve mevcut durumdaki eksikliklerin bilinmesidir. Bu yazı da Türk iş dünyasının,  15 yıldır “gelişim” üzerine çalışmalar yapan birisi olarak, geliştirilebilir alanlarını ortaya koyacağım.

Bu bir çuvaldız yazısıdır. Ve dileyen iş adamı bu çuvaldızı kendine batırabilir. Sonucu ise gelişim olacaktır. Buna emin olabilirsiniz. Sorun tespiti yaptıktan sonra mutlaka bir profesyonelden destek alınız.

15 madde de Türk iş dünyasında kronik hale gelmiş sorunlar aynı zamanda geliştirilebilir alanlar:

1- Hibe-teşvik gibi kavramlara uzak oluşu
2- 
Şirket gelişimi için hizmet alımlarında yetersizlik
3- 
Çalışana eğitim vermeden, çalışandan sonuç beklemesi
4- 
Mali finansal konularda kıt kaynaklarla şirket yönetimi
5- 
Yeni yatırımdan korkma
6- 
Ortaklık kültürünün bir türlü gelişememesi
7- 
Özel hayat ile iş hayatı dengesini sağlayamama
8- 
Pazarlama kavramına yeterli önemi vermemesi ve kavramı bilmemesi
9- 
Her şeyi aşırı kontrol isteği
10- 
Hedefinin olmaması
11- 
Esnaf zihniyetinden iş adamı zihniyetine geçişte sorunlar
12- 
Aşırı güvensizlik
13- 
Geçmiş krizlerden ders çıkaramama
14- 
İşi kuralına göre yapmama
15- 
Kısa yoldan zengin olma isteği

Bu maddelerden birisi bile varsa acil olarak tedbir almak gerekiyor. Şunu unutmayalım iş dünyasında kurallar değişti son 20 yıllık süreçte. Bu yeni kurallara uyum sağlamak konusunda başarılı olanlar ayakta kalacak. Geri kalanları yok olup gidecekler. Hem de birçoğu daha markalaşamadan yok olacak. Günümüz iş dünyasını tersten yürüyen merdivene benzetirim çoğu zaman. Belli bir hızla koşarsan ancak bulunduğun yeri korursun. Daha ileri gitmek için daha hızlı koşmalısın!
 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

twitter.com/emrihana

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT