1. YAZARLAR

  2. Kutluhan Tencan

  3. Türk Devrim Geleneği Devam Ediyor
Kutluhan Tencan

Kutluhan Tencan

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Devrim Geleneği Devam Ediyor

A+A-

Türkiye’miz ateş çemberinden geçerken, çemberi yaracak fikirleri de beraberinde keşfetmeye devam ediyor. NATO’dan çıkma fikrinin hayata geçmesi bunun en canlı örneği.

Ülkemizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın aleni bir biçimde hedef alınması değil sadece, bu fikrin ortaya çıkışı. Türkiye NATO’ya girdiği günden itibaren tam bağımsızlığını yitirmiş ve her zaman Amerika’nın tehditleri ile boğuşmuştur.

12 Mart, 12 Eylül darbeleri, Sivas ve Maraş katliamları, aydınlarımızın öldürülmesi gibi bu listeyi daha uzatacak olayları içeren, kanlı oyunların yanı sıra en son yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi ile de Amerika’nın açıktan ilan ettiği, Türkiye düşmanlığı milletimizce de tespit edilmektedir.

70 yıla yakın süredir, içerisinde bulunduğumuz Atlantik kampına ise bu ülkenin vatanseverleri, devrimcileri her zaman karşı olmuş. Canlarını siper ederek mücadeleye atılmışlar, büyük bedeller ödemişlerdir. Birkaç yıl önceki Ergenekon-Balyoz davaları bu bedellerin en yakın tarihine ışık tutmaktadır.

50 YILLIK GELENEK

Ve elbette emperyalizme karşı bir mücadele varsa Türk gençliği, en ön cephedeki yerini almıştır. Türkiye gençlik hareketine baktığımızda da bunu net bir şekilde görmekteyiz.

1968 yılının 14-19 Mayıs tarihlerinde Doğu Perinçek’in önderliğindeki Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), İstanbul başta olmak üzere üniversitelerde NATO’ya Hayır Haftası” ilan etti. Ardından 10 Haziran’dan 25 Haziran 1968’e kadar süren üniversite işgalleri oldu. Temmuz-Ağustos 1968’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de 6. Filo’ya karşı protesto eylemleri gerçekleşti. Kasım 1968’de ise Samsun’dan Ankara’ya “Mustafa Kemal Yürüyüşü” yapıldı.

BAĞIMSIZLIK BAYRAĞI DAHA DA YUKARIDA

49 yıl aradan sonra ise Türkiye Gençlik Birliği (TGB) 20-24 Ekim’de devrimci tarihindeki mirasına atıf yaparak 65 il 150 öğrenci topluluğu ile “NATO’ya Hayır Haftası” ilan etti. Tüm üniversitelerde katil NATO’nun kanlı tarihini anlatan söyleyişiler, sergiler, konferanslar, film ve belgesel gösterimleri düzenledi, yürüyüşler gerçekleştirdi, stantlar açtı, afişler astı. Türk gençliğinin vatanseverliğini dosta düşmana ilan etti.

Bir hafta boyunca 65 ilde yapmış olduğu coşkulu çalışmalarını ise Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ndeki yürüyüş ile sonlandırdı.

TGB, Cebeci Yerleşkesi’ndeki, Abdullah Öcalan’a özgürlük posterleri asan, canlı bomba olarak ya da Suriye’de PKK-PYD içerisinde görev alan öğrenci maskeli teröristlerin hegemonyasına son verdi.

Cebeci Yerleşkesini, Atatürkçülerin, vatanseverlerin, devrimcilerin kalesi ilan etti.

Cebeci’de yaşanan olay ile Türkiye’ye bakmak mümkündür. Türkiye’nin her karış toprağında milli rüzgâr esmektedir. Türkiye’de artık Atatürk programı yürürlüktedir. Ve o programı hayata geçirecek kuşak vazifeye çoktan atılmıştır, bunun için vardır.

Dün olduğu gibi, bugünde gençlik vatan savunmasında, Türkiye’nin sigortası olan TGB görev başında! 

 

SOSYAL MEDYA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/KutluhanTencan

İnstagram.com/kutluhantencan

Facebook.com/kutluhan.tencan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT