1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ‘Türk askeri Irak’a girdi' iddiası
‘Türk askeri Irak’a girdi' iddiası

‘Türk askeri Irak’a girdi' iddiası

TSK'nın IKBY’nin başkenti Erbil’e bağlı Sidekan nahiyesinde bulunan dağ zirvelerine asker konuşlandırdığı iddia edildi.

A+A-

Türkiye’nin sınırda askeri karargâhlar kurmayı amaçladığını ileri süren Barzani'nin kanalı Rudaw, TSK’nın şu an sınırdan 20 kilometre içeriye girdiğini iddia etti. Sidekan nahiyesine bağlı Şapan köyünün muhtarı Faris Resul, “Türk savaş uçakları dün geceden beri bölgeyi bombalıyor. Türkiye’ye ait sekiz askeri helikopter bugün Şapan, Dilan, Kewet, Bene, Çiyasor, Alekan ve Çiyaneya dağlarına asker indirdi” iddiasında bulundu.

Rudaw'in haberinde şu ifadeler yer aldı:

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, TSK bugün Sidekan bölgesindeki dağ zirvelerine 8 helikopterle asker indirdi.

Türkiye, Kuzey ve Güney sınırında asker karargahlar kurmayı amaçlıyor. Türk ordusunun şu anda Güney Kürdistan sınırından 20 kilometre içeriye girdiği berlirtiliyor.

Rûdaw’a konuşan Sidekan nahiyesine bağlı Şapan köyünün muhtarı Faris Resul, “Türk savaş uçakları dün geceden beri bölgeyi bombalıyor. Türkiye’ye ait 8 askeri helikopter bugün Şapan, Dilan, Kewet, Bene, Çiyasor, Alekan ve Çiyaneya dağlarına asker indirdi” dedi.

Bölgede operasyonların başladığı 11 Mart günü Rûdaw’a konuşan Sidekan Kaymakamı Kırmanc İzet, “TSK’nın Sidekan’a bağlı Bermize köyünün öte yanında karargahı var ancak bir süredir bu bölgeye yeni güçler takviye ediliyor” demişti.

SINIR HATTINDA GÜVENLİ BÖLGE

TSK, geçen yılın sonbaharından beri Kuzey Irak'ın içlerine yürüttüğü operasyonları iyice genişletti. Kuzey Irak’ta Hakurk/Kani Rash bölgesinde operasyon yapan komandolar, dağlarla kaplı bölgede teröristlerin saldırı hazırlığında olduğunu tespit etti. Teröristlerin bulunduğu yerlerin koordinatlarının bildirilmesinin ardından savaş uçaklarının değişik zamanlarda düzenlediği taarruzlarda dün itibariyle onlarca terörist etkisiz hale getirildi.

Kara ve hava unsurlarının koordinasyonuyla yapılan ve ‘darbeli vuruş’ olarak değerlendirilen bu sınır ötesi operasyonlar, Kuzey Irak’ta geçmişte yapılan operasyonlardan farklılık içeriyor. Hakkâri ve Şırnak il sınırlarının kesiştiği nokta ile Hakkâri’nin Kuzey Irak’la sınırı olan bölgesinin karşısına düşen bölgedeki operasyonlarda, hedef teröristlerin yuvalandığı tepeler ile barınak ve sığınak olarak kullanılan kayalık bölgeler oluyor. Operasyonlar sonrası geçmişte olduğu gibi Türkiye’ye dönmeyen komandolar, o bölgelerde geçici üs kurup, bölge risk ve analizine göre konuşlanıyor.

Hürriyet'in aktardığına göre, askeri kulislerde, özellikle son dönemde Hakkâri karşısındaki alanda, Kuzey Irak içlerinde yaklaşık 15 kilometrelik bir güvenlik kuşağı kurulduğu konuşuluyor

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT