1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Turizm Geliri Düşüşü ve Pazarlama İlişkisi
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm Geliri Düşüşü ve Pazarlama İlişkisi

A+A-

“Turizm geliri Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %17,1 azalarak 3 milyar 369 milyon 753 bin $ oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %71,8’i yabancı ziyaretçilerden, %28,2’si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.” diyor TÜİK verileri.

turizm-istatistik.png

Peki bu sonuca bakarak geleceği nasıl yorumlamalıyız?

Dış ilişkilerin turizm gelirleriyle doğrudan ilgisinin kabul ettiğimi beyan ederek kaleme alıyorum bu yazıyı. Zira dış politikanın etkileri bu yazımın konusu değil. Dış şartlardan bağımsız (dış politika benim uzmanlık alanım değil, o kısmı işin uzmanları tarafından yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim) yazılan bu makale de, benim istediğim sektörün iğneyi kendine biraz da olsa batırması. Nerelerde eksiklikler yapılıyor? Nasıl bu yanlışlardan dönülür? Sorularına cevap bulmak amacım.

Yıllardır ülkemizin tanıtımının düzgün yapılamamasından dert yanar dururuz. Ülkemizin yüzlerce doğal güzelliğinin tüm dünya tarafından bilinmesi hem turizm gelirimiz hem de insanlık adına önemli. Bunu sağlayamadığımız gibi henüz ülkemizin güzelliklerini bilmeyen vatandaşımız var. Acaba kaç milyon kişi Çanakkale’ ye gitmedi? Ya da kaç milyon kişi henüz Akdeniz bölgesinin güzelliklerini keşfedemedi? Bu sorunların cevabının tek bir kök nedeni var pazarlamamız, makro düzeyde de mikro düzeyde de, yetersiz! Makro düzeyde 1985 yılında kurulan Başbakanlık Tanıtma Fonu’ nun, son yıllarda yurtdışında attığı olumlu adımları görmekteyiz. Daha detaya girmeyeceğim bu konuda. Çünkü yazımızın ana amacı mikro düzeyde, yapılması gerekenleri, yani sektör oyuncularının pazarlama faaliyetlerini ilgilendiriyor.

O halde gelin önce tanımla başlayalım işe. Pazarlamanın, Amerikan Pazarlama Derneği'nce 1984 yılındaki toplantısında yapılan ve tüm dünyaca kabul görmüş tanımı şöyledir:

"Pazarlama, kişisel ve örgütsel amaçlara ulaşmayı sağlayabilecek mübadeleleri gerçekleştirmek üzere malların, hizmetlerin ve fikirlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, tutundurulması ve dağıtılmasına ilişkin planlama ve uygulama sürecidir.”

Yukarıdaki tanımdan pazarlamanın 4P’ si diye nitelendirdiğimiz aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor.

pazarlama-4p.png

Bir şey’in pazarlama faaliyeti için 4 ana unsur gerekmektedir. İş fikrinizin cismen ya da fikren ortaya çıkaran ürün ya da hizmet, bu ürün/hizmetin fiyatı, dağıtımı ve tutundurması. Bu 4 unsur, tanım yapıldıktan sonraki yıllarda arttırılmakla birlikte, olmadığı sürece bir ürün ya da hizmetin pazarlama faaliyetinden söz edemezsiniz.

Gelelim ülkemizdeki genel pazarlama yaklaşımına. Hala elinde çanta bir şey’i satmaya çalışan profesyonellere pazarlamacı denilen iş dünyamızda, pazarlama faaliyeti ürünü ya da hizmeti üret-sat stratejisinden öteye gidememiştir. Hal böyle olunca sektör fark etmeksizin sadece ürüne önem verilmiştir. Fakat bu önem tam anlamıyla olan bir önem değil. Şöyle ki ürünü yapılandırmakdan, markasını tescil ettirmekten bile imtina edilir. Ürün odaklı yaklaşımla sadece satış düşünülür. Nasıl olduğu, oluşturulacak kanalları ve diğer unsurlar göz ardı edilir.

Turizm sektöründeki gelir düşüşüne bakacak olursak geleceği tahmin etmek çok zor olmayacak. Çünkü sektör booking.com üzerinden satış-tanıtım faaliyeti yaparken, sitenin bir anda kapanması sektördeki hotelleri zor duruma düşürdü. Zamanında dediğimiz kendi pazarlama ağınızı kurun tavsiyesinin ne kadar haklı bir tavsiye olduğu ortaya çıktı.

Yapılması gereken, turizm sektöründe kendini tanıtmak isteyen ve satışlarını arttırmak isteyen herkes bu işin profesyonelinden desteğini alıp kendi pazarlama planı ile daha fazla müşteri çekmeli ve müşteri başı ciroyu nasıl arttırabilir sorusuna cevap bulmalıdır.

Her alanda olduğu gibi tanıtım/network ağlarında da milli modeller ortaya koyamazsak cirolar daha çok aşağıya düşer. Unutmayın perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT