1. YAZARLAR

  2. Kutluhan Tencan

  3. Tüm dünyaya uzatılan “Zeytin Dalı”
Kutluhan Tencan

Kutluhan Tencan

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tüm dünyaya uzatılan “Zeytin Dalı”

A+A-

Tarihimizdeki askeri harekatlarımız, başarılarımız ülkemizin sınırlarını aşan ufuklara varmış, mazlum milletlere esin kaynağı olmuş, dünyayı değiştirmeye hizmet edenlerin umut ışığı olmuştur.

BAĞIMSIZLIK ÖNDERİ NEHRU

Hindistan Cumhuriyeti’nin kurucusu, 1960’lı yılların Bağımsızlık hareketinin önderi Pandit Cevahirlal Nehru, İngiliz sömürgeciliğine karşı mücadele ettiği yıllara denk düşen İstiklâl Savaşı’nı çok yakından izledi. Gözlemlerini ve değerlendirmelerini 1930’lu yıllarda kaleme aldığı Dünya Tarihi Kesitler adlı kitabında yayımladı.

Nehru gibi 20.yüzyılın önemli siyasilerinden birinin, İstiklâl Savaşımızı yakından takip etmesi ve savaşı izlemesinin yanı sıra, izlenimlerini dünya kamuoyuyla paylaşması yaşadığımız onca bilgi kirliliği içerisinde son derece anlamlı.

Nehru kitabında Sakarya Savaşı’nı, Büyük Taarruzu, Lozan görüşmelerini olabildiğince ince ince incelemiş ve mazlum milletlere nasıl ilham kaynağı olduğunun altını özellikle çizmiş.

Aşağıda aktarılan bilgiler Nehru’nun Dünya Tarihi Kesitler adlı kitabından.

İRAN’DAN, HİNDİSTAN’A 

Mustafa Kemal’in Yunanlılara karşı kazandığı büyük mücadeleyi, yaklaşık on bir yıl önce duyduğumuz zaman ne kadar çok sevindiğimizi çok iyi hatırlıyorum. Ağustos 1922’de Afyonkarahisar’da kazandığı ve ardından Yunan ordusunu İzmir’de denize döktüğü savaşı kastediyorum. Birçoğumuz Lucknow Bölge hapishanesindeydik ve Türklerin zaferini hapishane barakamızı sağdan soldan bulabildiğimiz şeylerle süslemiş; dahası, o akşamı, cılız biçimde bile olsa, ışıklandırmaya çalışmıştık.

Dünya harp tarihine “En uzun Meydan Muharebesi” olarak geçen Sakarya Meydan Muharebesi, ezilen dünyada büyük yankı yaratmıştır.

Zaferin coşkusuyla İran, Arap diyarları ve hatta Afrika’daki bazı ülkelerden gönüllüler Anadolu’ya savaşmaya geldi. Halep’te yayımlanan Ar-Rayad gazetesi o günlerde şunları yazıyordu:

“Avrupa, bize cesaret verici, tatlı sözler söyleyip vaatlerde bulunabilir, ama, gereksindiğimiz yardımı ancak bizim gibi aynı durumda bulunan Türklerden alabiliriz.”

Hindistan’daki direniş örgütleri ise büyük coşku içindeydi. Öyleki Liberal Parti’nin bir üyesi “Derilerimizden Türk askerine ayakkabı yapmaya hazırız” diyordu.

İstanbul’da bulunan Hintli askerlere dağıtılmak üzere hazırlanan bir beyannâmede ise Müslüman Hintli askerlerin Anadolu ordusuna katılmak için Felah Grubuna başvurduklarını yazdı. Hint Hilafet Komitesi, daha fazla maddi yardım için seferber olur ve Anadolu’ya para gönderir.

İSTİKLÂL SAVAŞIMIZ İLHAM KAYNAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR

Dün Dumlupınar’da, Sakarya’da, Afyon’da, Antep’te verilen savaş bugünde Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrin’de ve Azez’de devam ediyor. Dün nasıl iç cephede birliği sağlayıp emperyalistleri bozguna uğrattıysak, bugünde aynı şeyi Türkiye’nin güneyi, Suriye’nin kuzeyinde yerine getiriyoruz.

Mehmetçik dün, ülkesini yabancı boyunduruğundan kurtarmakla kalmamış, kendisini ezmek isteyen kuvvetlere karşı ayağa kalkan, tüm benliğiyle vatanını savunan milletlere de ilham vermiş ve onlarla kucaklaşmıştır. Bugün ise de sınıra gitmekte olan Mehmetçiğin ‘’düğüne gidiyorum’’ sözü, Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de, İran’da yankılanmakta. Ve esin kaynağı olmasının yanında tüm Batı Asya ülkelerinin bağımsızlığı için canını siper etmekte. Mehmetçik Türkiye’nin bütünlüğü, bağımsızlığı için sınırımızda Amerikan’ın konuşlandırdığı paralı askerlerle, teröristlerle çarpışmakta. Hem kendi bağımsızlığımızı sağlamak hem de komşu ülkelerimizin bağımsızlığını sağlaması için yardım etmekte. Çünkü ülkemizin birliği, bütünlüğü bunu gerektiriyor. Türkiye’nin bütünlüğü Suriye’nin bütünlüğü, Suriye’nin bütünlüğü Irak’ın bütünlüğü, Irak’ın bütünlüğü İran’ın bütünlüğü yani bölge ülkelerinin bağımsızlığı birbirine bağlanmış kopmaz bir bağ halinde.

Bugün ise dünyada bunlar olurken Mustafa Kemal’in o vecizesinin hayatta olduğunu görmek ayrı bir gurur ve güç veriyor. Ne diyordu Paşa; ‘’Mazlum milletler zalimleri bir gün mutlaka mahv-ı perişan edeceklerdir.’’

Selam olsun mazlum milletlerin güneşi Mehmetçiğe!..

 

SOSYAL MEDYA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/KutluhanTencan

İnstagram.com/kutluhantencan

Facebook.com/kutluhan.tencan


ZEYTİN DALI HAREKATI İLE TÜM GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT