1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TSK gerçekleri açıklayamadı!
TSK gerçekleri açıklayamadı!

TSK gerçekleri açıklayamadı!

IŞİD'in 2 astsubayımızı yakarak öldürdüğü videoyu ve El Bab'da Türk tanklarına el koyma, bayrağımızı çiğneme görüntülerini yayınlamasının ardından TSK açıklamasında sadece öldürülen IŞİD'lilerden bahsetti. Ayrıca TSK Erdoğan'ı yalanladı.

A+A-

DETAILHABER.COM - TSK, Erdoğan'ın bir gün önce "Tamamen kuşattık" dediği El Bab'la ilgili "El Bab sınırındayız" açıklaması yaptı. Bu açıklamada, ne IŞİD'in dün gece görüntülerini yayınladığı yakarak öldürülen iki astsubayımızdan ne de IŞİD'in ele geçirdiği Türk ordusuna ait tank, araç ve malzemelerden bahsedildi.

Hürriyet'in de içinde olduğu havuz medyası da henüz bu haberleri görmezken, TSK da tıpkı havuzun yaptığı gibi sadece öldürülen IŞİD'lilere ilişkin “sayı” yayınlamayı tercih etti.

İşte o açıklama:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan 'FIRAT Kalkanı Harekâtının' Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülüyor.

23 Aralık 2016 günü saat 07.00’a kadar meydana gelen gelişmeler ile ilgili: Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Bab’ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekâtın icrasına devam ediliyor." 

“1 DRONE ELE GEÇİRİLDİ”

"Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda; iki DEAŞ terör örgütünün ölü olarak ele geçirildiği" belirtildi. Açıklamada, "PYD/PKK'ya ait olduğu tespit edilen 1 Drone ele geçirildiği" de ifade edildi.

"Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 143 DEAŞ terör örgütü hedefinin ateş destek vasıtaları ile ateş altına alındığı" bildirildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, "Bab bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait toplam 51 hedef ateş altına alınarak 22 DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, DEAŞ TÖ unsurlarınca barınma, silah mevzi, savunma mevzi maksatlı kullanılan 37 bina, üç cephanelik ve bir lojistik merkezinin imha edildiği" ifade edildi.

"Koalisyon Güçleri tarafından hava harekâtı icra edilmediğine" dikkat çekildi.

Açıklamada "DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından harekâtın başından bu güne kadar, çoğu tuzaklanmış 2 bin 208 EYP ve 42 mayının kontrollü olarak etkisiz hale getirildi" denildi.

Açıklamada "Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" denildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT