1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Torunlar rezidansın da asansör faciasının asıl suçlusu...
Torunlar rezidansın da asansör faciasının asıl suçlusu...

Torunlar rezidansın da asansör faciasının asıl suçlusu...

Torun Center'ın inşaatında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan facianın ardından şirket ve asansörün işleticisi firması art arda birbirini suçluyor. Peki gerçek suçlu kim?

A+A-
 
İstanbul'un Mecidiyeköy ilçesindeki Torunlar GYO'ya ait inşaatın yapımında yaşanan asansör faciasında 10 işçinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan üzücü olayda, Torunlar GYO ve asansörün işletici firması yaptığı açıklamalar birbirini suçlamaya devam ediyor. Gerçek suçlunun kim olduğu, hatanın kime ait olduğu ise henüz belirsiz...

Torunlar GYO asansörün sorumluluğunun GEDA Major firmasında olduğunu iddia ederken firma ise sorumluluk alanlarının sadece montaj, periyodik bakım/onarım ve demotanj ile sınırlı olduğunu belirtti. 

MAKİNA Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin açıklamasına göre asansörün bakımı için sürenin 30 Ağustos'ta dolduğunu, ancak o tarihten sonra bir daha kontrol yapılmadı...


Torun Center'da yaşanan facia ile ilgili olarak ilk açıklama Torunlar GYO'dan geldi. Açıklamada  şantiyelerde yük ve insan taşımak maksadı ile kullanılan asansörlerin genellikle kiralama suretiyle temin edildiği ve kendilerinin de bunun için Geda Major firması ile anlaştıkları belirtildi. 

İşte Torunlar GYO'nun o açıklaması:

"EKSİKSİZ, KUSURSUZ, ÖZÜRSÜZ BİR ŞEKİLDE GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI"


"Şirket ile yapılan sözleşmeye göre; asansörün montajı ve şantiye sahasında fen ve sanat kurallarına uygun şekilde eksiksiz, kusursuz ve özürsüz bir şekilde her türlü güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle mükemmel bir şekilde çalışmaya hazır bir vaziyette bulundurması gerekmektedir. Yine sözleşmeye göre asansörlerin daha önce bir başka gerçek ya da tüzel kişiye kiralanmamış olması gerekmektedir. Asansörler anılan bu sözleşme hükümlerine uygun bir şekilde kiralayan şirket tarafından şantiyeye getirilmiş ve montajı tamamlanmıştır. Asansörde meydana gelebilecek arızaların anında giderilmesi ve gerekli bakım hizmetlerinin zamanında ve gereği gibi yapılmasını sağlamak üzere kiralayan şirket tarafından şantiyede her gün ve tam zamanlı olarak iki uzman personel görevlendirilmiştir. Bu uzman personeller bugüne kadar arızalara müdahale etmiş ve asansörlerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirmiştir. Ayrıca asansörlerin tabi olduğu yönetmelik çerçevesince asansörü kiralayan şirketin dışında TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından muayene kuruluşu olarak yetkilendiren kişiler tarafından bahse konu asansörler 30.05.2014 tarihinde kontrol edilmiş ve mevzuata aykırı herhangi bir durum tespit edilmemiştir."

GEDA MAJÖR: SADECE PERİYODİK BAKIMDAN SORUMLUYUZ

Torunlar GYO'dan gelen bu açıklamaya karşı Alman-Türk ortaklığı Geda Major de gece geç saatlerde bir açıklama gönderdi. Açıklamada Geda Majör’ün Torunlar İnşaat’a kiraladığı asansörlerin güvenli şekilde montajı, periyodik bakım/onarımları ve demotanjından sorumlu olduğuna, şirketin asansör sisteminin işletilmesinden sorumlu olmadığına dikkat çekildi.

Asansörlerin eksiksiz ve hasarsız çalıştığının kontrolleri yapıldıktan sonra proje ortaklığına teslimatının yapıldığının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


"ŞU AŞAMADA BİR BİLGİMİZ YOK"

"Anılan sözleşme uyarınca şirketimiz Torunlar İnşaat’a kiralanan asansörlerin güvenli şekilde montajı, periyodik bakım/onarımları ve demontajından sorumludur. Asansör sisteminin işletilmesi ise sözleşme kapmasında değildir. Sözleşme kapsamındaki bu periyodik bakım hizmeti için iki uzman personelimiz mesai saatleri içinde sürekli inşaat alanında bulundurulmaktaydı. Cumartesi günü ve mesai saatleri dışında meydana gelen bu kazanın oluş şekli hakkında şu aşamada bir bilgimiz bulunmamaktadır."
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT