1. HABERLER

  2. RAMAZAN

  3. Tok tutan müthiş formül! 2 dakikada hazır! Sahur yemekleri
Tok tutan müthiş formül! 2 dakikada hazır! Sahur yemekleri

Tok tutan müthiş formül! 2 dakikada hazır! Sahur yemekleri

Sahurda tok tutan yiyecekler 18 saati bulan oruç sebebiyle altın değerinde. Beslenme uzmanı Gizem Köse, 5 dakikada hazırlanan müthiş bir formül verdi.

A+A-

Ramazanda tok tutan yiyecekler 18 saati bulan oruç süresi sebebiyle altın kıymetindi. Peki nedir bu yiyecekler? Şayet sahura kalktığınızda sofra hazırlamaya üşeniyorsanız müthiş bir 'tok tutan' içeçeceği var.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, sahurda 2 dakikada hazırlapıp içeceğiniz formülü verdi.

Malzemeler;

- 1 bardak süt 
- 5 kaşık yulaf ya da çavdar ezmesi, 
- 1 tatlı kaşığı bal, 
- 2 adet ceviz içi 
- 4 kuru kayısı 


Hazırlanışı - Yapmanız gereken sadece bal, yulaf ezmesi, ceviz içi ve kuru kayısıyı sütün içine katıp bunu yemek.

Bu sizi uzun saatler tok tutacak ve iftara kadar daha zinde olmanızı sağlayacak. Elbette üşenmeyip iyi bir sahur sofrası hazırlamanız orucu daha kolay tutmanızı sağlayacaktır. Bunun için de beslenme uzmanı Gizem Köse protein ağırlıklı bir menü öneriyor.

Örnek bir menü olarak haşlanmış yumurta, yarım yağlı peynir, çavdarlı ekmek, 4-5 adet kuru kayısı, hurma ya da erik, 1 tatlı kaşığı pekmez ve 1 bardak süt ya da yoğurt ile uygun bir programdır.

ORUÇTA 8 SAATTEN SONRAYA DİKKAT

Ramazan’da kilo almamak için sahura kalkmak kadar iftardan sonra sahura kadar bol su tüketimi çok önemli. İftardan sonra da 20 dakikalık bir yürüyüş mutlaka tavsiye ediliyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, şunları söyledi:

Oruç boyunca vücudunuz yaklaşık 17 saatlik bir açlıkta iki öğün ile idare etmeye çabalayacak bu yüzden de metabolizma hızı yavaşlayacaktır. Vücut açlıkta önce kandaki glikozu sonrasında ise karaciğerde depo ettiği glikoz deposunu kullanır. Vücuttaki fonksiyonlar yaklaşık 8 saat glikozla idare ettikten sonra kan şekeri hızla düşer ve bu durum dalgınlık, dikkatsizlik, halsizlik, baş dönmesi, iş veriminde düşüş, gerginlik gibi sorunlara yol açar

KİLO ALMAMAK İÇİN DİKKAT

Besin alımının iki öğüne düşmesi ile beraber iftarda yüklü miktarda tüketimle beraber besinler ayrıştıktan sonra vücutta hızla depolanır, kilo alımı kaçınılmaz olur. Bu açlık ve hızlı tokluk süreçlerini en hafif sürede atlatmak ve vücudunuzu yormamak için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktalara değinelim.

SU TÜKETİMİNE DİKKAT

İlk değinilmesi gereken nokta su tüketimidir. Gün içerisinde vücuttaki sıvı oranı özellikle havaların sıcaklığından kaynaklı olarak düşecektir. Bu durumu en hafif şekilde atlatmak için sahura mutlaka kalkılmalı ve 1,5 litre su içilmelidir. İftarda da ek olarak tüketilecek 1,5 litre su günlük ihtiyacı karşılayacaktır.

SAHURA MUTLAKA KALKIN 

İkinci olarak sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sadece iftarla geçirilen bir aylık süreç vücudu birçok yönden olumsuz etkileyecektir. Sahurda kan şekerini gün boyunca dengelemeye yardımcı olacak kompleks karbonhidratlar seçilmelidir. Bu kompleks karbonhidratlar, tam buğdaylı ya da çavdarlı ekmek, yulaflı ürünler gibi az işlenmiş tahıllardır.

ÇORBADAN SONRA 10 DAKİKA BEKLEYİN

Üçüncü ve son olarak iftar zamanı geldiğinde geleneksel olarak ilk başta hurma ile açtıktan sonra 1 bardak ılık su içilmelidir. İftar yemeğine 1 kâse ılık çorba ile başlanıp sonrasında 10 dakika kadar beklenilmelidir. Mide bütün gün aç kaldığından sindirimi de yavaşlayacaktır. Bu yüzden ağır yemeklerle birdenbire yüklenmemelisiniz. 10 dakikalık bekleme sürecinde yağsız salatadan tüketilebilir.

BOLCA SALATA TÜKETEBİLİRSİNİZ 

Sonrasında tokluk sinyali yavaş yavaş beyine gidecektir bu yüzden daha fazla beklemeden önce et, tavuk da balık gibi bir protein kaynağı ile başlayarak bol sebzeli bir iftar menüsü tüketmenizde fayda var. İftar saatinin geç olması ve uyku saatine yakın olması sebebiyle hazımsızlık yaratmaması için bolca salata tüketmelisiniz. Bu salatalardaki sosların az yağlı olmasına dikkat ediniz.

YEMEK SONRASI TATLI HAZIMSIZLIĞA YOL AÇAR

Yemek sonrasında hemen tatlı yediğinizde hazımsızlığınız daha da artar ve uykunuzu düzgün alamazsınız. Bu da bir sonraki gün günlük yaşamınızı etkiler hale gelebilir. Bu yüzden iftardan 2 saat sonra ara öğün niyetine 1 porsiyon sütlü tatlı ve meyve tüketirseniz kan şekerinizi de hızlı yükseltmemiş olursunuz.

İFTARDAN SONRA 20 DAKİKALIK YÜRÜYÜŞ YAPILMALI 

İftardan hemen sonra oturmak vücudunuzu dinlendirmez aksine yorar. Mide sindirimine ve metabolizmaya yardımcı olmak için iftardan sonra 20 dakikalık bir yürüyüş yapmalısınız. Bu yürüyüş hem sindirime yardımcı olacak hem de kilo alımınızı önlemeye yardımcı olacaktır.

RAMAZANDA KABIZLIK EN BÜYÜK DERT

Kabızlık oruç zamanında en çok yaşanılan problemlerden biridir. Bunu engellemek için yemek yavaş yenilmeli ve bol su içilmelidir.

BU HASTALIĞI OLANLAR DOKTORA DANIŞMALI 

Hamile, emzikli, gelişme çağındaki çocukların yanında kronik rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan bireyler oruç tutacaklarda mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Özellikle Diyabet yani şeker hastalığı olanlarla beraber Hipoglisemi yani şeker düşüklüğü problemi olan bireyler mutlaka doktoruna danışmalıdır. Ani kan düşüşleri komaya kadar gidebilir bu yüzden dikkatli olunmalıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT