Sosyal medya hesabından açıklama yapan THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, İstanbul-Hayat seferini yapan bir uçağın iniş sırasında lastiğinin patladığını duyurdu.

"YOLCULARIN SAĞLIK DURUMLARI İYİ"

Üstün'ün açıklamasında "TK2256 sefer sayılı İstanbul (IST) - Hatay (HTY) seferinde uçağımızın iniş sırasında lastiği patlamıştır. Bu patlamaya bağlı olarak uçağın iniş takımlarından birinde aşırı ısınma meydana gelmiş ve itfaiye ekipleri iniş sonrası duruma hızlı şekilde müdahale ederek soğutmayı sağlamışlardır. Misafirlerimiz ve ekiplerimiz güvenli şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Sağlık durumlarında bir sorun yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri yer aldı.

Son dakika! İstanbul-Hatay seferini yapan THY uçağının iniş sırasında lastiği patladı, yolcular güvenli şekilde tahliye edildi

NOTAM YAYINLANDI

Uçakta 104+1 yolcu ile 2 kokpit, 4 kabin personeli bulunuyordu. TC-JVN kuyruk kodlu Boeing 737-800 tip uçağın pistten alınma çalışmaları ise sürüyor. Bu nedenle Hatay meydanda 07 Ekim 00:00'a kadar notam* yayınlandı.

Selahattin Demirtaş, Öcalan'la görüşmek için harekete geçti Selahattin Demirtaş, Öcalan'la görüşmek için harekete geçti

NOTAM, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri olarak tanımlanıyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, İstanbul-Hatay seferi yapmak üzere saat 02: 50 sıralarında İstanbul'dan kalkış yapan Türk Hava Yollarına ait TK 2256 isimli uçağın saat 03: 11'de Hatay Havalimanındaki 04 pistine inişi esnasında tekerleri patlayıp alev aldığı belirtildi.

PİST 24 SAAT UÇUŞA KAPATILDI

Açıklamada, "Yapılan incelemeler neticesinde, bahse konu uçağın, pistin başından itibaren yaklaşık olarak 2000b metresinde gövde bütünlüğü bozulmadan durduğu ve pilotun olayı kule ve Apron Birimi Arff Şefliğine anons etmesi üzerine Arff Birimi ve diğer görevli birimler olaya 35 saniyede müdahale ettiği tespit edilmiştir. Uçakta bulunan 105 yolcu ve 6 kabin personeli sorunsuz olarak uçaktan tahliye edilmiştir. Akabinde Arff Birimi soğutma işlemini belli bir süre devam etmiş olup, şuan uçağın kaza kırım mahallinden tahliyesi planlanmaktadır. Yaşanan bu olaydan dolayı havalimanımızın pisti 24 saat süreyle notamlanarak uçuş trafiğine kapatılmış olup, pistin tekrardan uçuş trafiğine açılması için çalışmalar ilgili birimlerce hızla devam etmektedir" denildi.

Son dakika! İstanbul-Hatay seferini yapan THY uçağının iniş sırasında lastiği patladı, yolcular güvenli şekilde tahliye edildi