1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tahmazoğlu, basına karşı tavrından dolayı kınandı! Şeffaflık nerde kaldı?
Tahmazoğlu, basına karşı tavrından dolayı kınandı! Şeffaflık nerde kaldı?

Tahmazoğlu, basına karşı tavrından dolayı kınandı! Şeffaflık nerde kaldı?

Şahinbey Belediye Meclisi’nin son toplantısında Belediye Başkanı Mehmet İ. Tahmazoğlu'nun basın mensuplarına yaptığı haksız ve kaba davranışlar tepki topladı.

A+A-

Gazeteciler için salonun en arkasında yer ayrıldı. Konuşan meclis üyelerinin fotoğraflarını çekmek için yerinden kalkan gazeteciler de, “Yerinize oturun” sözüyle adeta azarlanarak izin verilmedi.

KAMUOYU GERÇEKLERİ BİLMELİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun bu tavrı, “Şeffaflık ve basının haber alma özgürlüğü nerede kaldı? Kamuoyunun gerçekleri öğrenmesi sizi neden rahatsız ediyor?” gibi soruları akla getirdi. CHP’li Belediye Meclis Üyeleri de, basına yapılan haksızlığa tepki göstererek Tahmazoğlu’nun bu tavrını kınadı.

BASININ DA BİZİM DE SESİMİZİ KESEMEZ

Her anını sosyal medyada paylaşan Tahmazoğlu’nun basına getirdiği kısıtlamalara tepki gösteren CHP’li meclis üyeleri, “Tahmazoğlu, basına tahammül etmek zorunda. Ne basının sesini kesebilir ne de bizlerin. Cesareti varsa, şeffafsa, demokrasiye inanıyorsa meclis toplantılarını canlı yayınlasın” diye tepki gösterdiler.

GERÇEKLERİ BİLMEK HERKESİN HAKKI

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve bazı belediyelerde meclis toplantıları canlı olarak yayınlanırken, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, basın mensupları için kısıtlamalar getirmesi kaygı ile karşılandı. Tahmazoğlu’nun, basın mensuplarının görüntü almalarını engellemesi, “Tahmazoğlu, basından neden rahatsız oluyor? Kamuoyunun doğruları öğrenmesini istemiyor mu?” gibi yorumlara ve tepkilere neden oldu.

“BASIN, TAHMAZOĞLU’NUN EMİR ERİ DEĞİLDİR”

CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Şencan Tahmazoğlu’na yeni uygulamasından dolayı tepki gösterirken, “Gelecek mecliste yazılı gündem dışı söz hakkı isteyeceğim. Kendisini basına davranışı yüzünden kınayacağım. Hiç hoş bir tavır değil. Gaziantep’in neyi öğrenmesini sıkıntı görüyor ki basını engellemeye çalışıyor. Sırf bizlere yakın olmasın diye mecliste basını en arkaya atmışlar. Kendisi nasıl şehir için bir şeyler yapmaya çalışıyorsa basında bu kentin bilgilenmesi için çalışıyor. Orada tartışma çıkmasaydı bu konuyu taşıyıp, kendisini kınayacaktım. Gazeteciler onun emir eli değil. Siyasi değiller, atanmış değiller. Ben kendimi onların yerine koydum çok kızdım. Evinde çocuğuna böyle davranamayan, gazetecilere böyle davranamaz” dedi.

“ŞİMDİYE KADAR AKLI FİKRİ NEREDEYDİ?”

CHP Şahinbey Belediyesi Grup Başkan Vekili Hasan Türk, ise “Arkadaşımız gündem dışı söz almak istedi. Başkan da ‘gündem dışı söz almak istiyorsanız dilekçe ile müracaat edeceksiniz ama ben yine de size söz vereyim’ deyince arkadaşımızda da ‘hayır, bir sonraki mecliste dilekçe ile söz alacağım’ dedi. Bu da bir tavırdı. Belediye meclis kanununda böyle bir durum olabilir ancak biz geçtiğimiz dönem böyle bir şey ile karşılaşmadık. Bundan sonraki dönemde biz de dilekçe veririz. Gündeme alıp almaması da başkanın inisiyatifinde. ‘Oylarına sunuyorum’ dediğinde meclis red kararını verince konuşamazsınız. Her ne olursa olsun yapılan şey doğru değildir. Kanunda varsa şimdiye kadar aklı fikri neredeydi? 3. döneminde ilk kez mi aklına gelmiş. Belediye meclisleri sokağın halkın sorunlarının anlatıldığı yerdir. Bu karardan vazgeçecektir. Bizim gündem dışı aldığımız söz basının yerinin yanlış olduğu, eski yerine geçilmesi ile ilgiliydi. Basına bir azarlama söz konusuydu. Basına ayakta durma diyor. Ayakta durmayacaksa nasıl çekimini yapacak? Biz gündem dışı sözü bu yüzden alacaktık.” şeklinde tepki gösterdi.

GÜNDEMDE TUTACAĞIZ

CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Mahmut Demirel ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Basının şu anki yerinden biz de rahatsızız. Başkanın tavrı doğru değil. Bunu gündemde tutacağız. Dilekçe ile gündem dışı söz alma konusu yasada yeri var. Ama söyleyiş tavrı doğru değil. Daha önce uygulamazken şimdi neden uyguluyor”

BAŞKAN BASINDAN RAHATSIZ MI OLUYOR?

CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Yılmaz Kireç ise Tahmazoğlu’nun bu tavrına anlam veremediklerini ifade etti. Kireç, “Basın tabi ki gelip çekecek haberleştirecek. Yaptığı şey etik değil. Çok çirkin buluyorum Yapılan tavır doğru değil. Dilekçe ile gündem dışı söz alma yönetmelikte var ama kendi inisiyatifinde .  Bizde şaşırdık daha önce gündem dışı söz alırdık konuşurduk. Tavır koymazdı. Bu tavrı neye karşı koydu. Bizde çözemedik. Herhalde konuşmaların basının gündeme getirmesinden rahatsız olmuştur. Biz konuşmamızı yapacağız basına da sahip çıkacağız” dedi.

HİÇ SORUN DEĞİL HEPSİ BİR DİLEKÇENİN UCUNDA

CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Tahmazoğlu’nun basına karşı tutumunu sert dille eleştirirken, CHP grubu olarak basının yanında oldukları mesajını verdi. Kalkan, şöyle dedi:  “2014 yılından bu yana belediye meclis üyesiyim. İlk seçildiğimiz zamanlar basına meclis toplantıları duyuruları yapılıyordu. Meclis biraz hareketli geçmeye başlayınca basına duyurular kesildi. Ben de hemen SMS sistemi aldım basın mensubu arkadaşların numaralarını kaydettim. Her meclis toplantısını belediyenin duyurması gerekirken bu görevi ben üstlenmiş durumdayım. Daha sonra meclis tutanakları ulusal medyada haber kaynağı olunca buna da bir çare bulunmaya çalışıldı. Meclis tutanakları meclis üyelerine özet olarak dağıtılmaya başlandı. Konuştuğumuz şeyler bile o özet tutanakta yer almıyor. Bu dönemin başında basının yeri değiştirildi ön taraftan en arkaya alındı. Dün meclis toplantısında yanımda oturan meclis üyemize bizler konuşmaya başlarken basın gelirse Tahmazoğlu müdahale eder dedim. Arası beş dakika sürmedi basına müdahale geldi. 10 yıldır aklına gelmeyen gündem dışı konuşmanın yazılı olarak bildirilmesi talebi dün ne hikmetse aklına geldi. Hiç sorun değil hepsi bir dilekçenin ucunda.

MECLİS TOPLANTILARI CANLI OLARAK YAYINLANSIN

Basına yönelik yerinize oturun şeklindeki azarları hiç hoş değil. Yerel ve ulusal basında çıkan haberlere tahammül etmesi gerekiyor. Ne basının sesini kesebilir ne de bizlerin. Nereye gitse ne yapsa anında sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Buyursun meclis toplantılarını canlı yayın yapsın o zaman. Bunu neden yayınlamıyor? Yapılan bu müdahalelerle ne basının sesini kısabilirler ne de bizlerin. Yazılı, sözlü önergelerimizi, bilgi edinme taleplerimizi, gündem dışı konuşmalarımızı bundan sonra daha da sıklaştıracağız. Kendi basına izin vermezse kendi konuşmamızı, kendimiz sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınlamasını da çok iyi biliriz.”
(Kaynak: Gaziantep Güneş - Çetin Karabıyık)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT