1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'den PKK/YPG'ye sert mesaj: Bölücülüğe, federasyona izin vermeyiz!
Suriye'den PKK/YPG'ye sert mesaj: Bölücülüğe, federasyona izin vermeyiz!

Suriye'den PKK/YPG'ye sert mesaj: Bölücülüğe, federasyona izin vermeyiz!

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, İdlib harekâtının bölgeyi cihatçı gruplardan temizlemeyi hedeflediğini söyledi ve bunun egemenlik hakları olduğunu belirtti.

A+A-

PKK/YPG'ye de sert mesajlar veren Muallim, 'Suriye'nin kırmızı çizgileri de var. Bölücülüğe izin vermeyiz. Federalizme izin vermeyiz' dedi.

Rusya'nın resmi yayın organı Russia Today'e açıklamalarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İdlib'in geleceğinin 7 Eylül'de Tahran'da düzenlenecek olan Türkiye, İran ve Rusya zirvesinde netleşeceğini ifade etti. Muallim, İdlib'e yönelik olarak planlanan harekâtın bölgeyi cihatçı gruplardan temizlemeyi hedeflediğini söyledi ve uluslararası aktörlerin bu çabayı Suriye'nin egemenlik hakkı olarak tanıması gerektiğini ifade etti. Muallim devamında "İdlib'de Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz ama Türkler İdlib'in Suriye toprağı olduğunu anlamalı" ifadelerini kullandı.

SON YÜZYILDA SIRTINIZI DAYADIKLARINIZ YÜZÜSTÜ BIRAKTI

ABD'nin "kara gücüm" dediği ve Suriye'nin kuzeyindeki bazı bölgelere yerleşen PKK'nın Suriye kolu YPG'ye de sert mesajlar gönderen Suriye Dışişleri Bakanı, "Washington'un güvenilmez bir ortak olduğu" uyarısında bulundu. Muallim, "Kürt kardeşlerimize Suriye'nin bir parçası olduklarını söylüyoruz. Onlar da Suriye vatandaşı. ABD ne vadederse etsin, son yüzyılda uluslararası güçlere sırtlarını dayamanın nasıl sonuçlar verdiğine, nasıl yüzüstü bırakıldıklarına dönüp bakmalılar."

BÖLÜCÜLÜĞE İZİN VERMEYİZ

Kürt gruplarla diyaloğa açık olduklarını ifade eden Muallim, "Kültürel ve tarihsel bir takım talepleri inceliyoruz ve bu talepleri dikkate almaya hazırız. Ancak Suriye'nin kırmızı çizgileri de var. Bu kırmızı çizgilere toprak bütünlüğü ve egemenliği de dahildir. Bölücülüğe izin vermeyiz. Federalizme izin vermeyiz. Önceliğimiz diyaloğu başlatıp ortak bir anlayışa ulaşmak" yorumunu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT