1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Söz sırası istismar sonucu çocukken evlendirilenlerde: Böyle bir yasa çıkmasın!
Söz sırası istismar sonucu çocukken evlendirilenlerde: Böyle bir yasa çıkmasın!

Söz sırası istismar sonucu çocukken evlendirilenlerde: Böyle bir yasa çıkmasın!

Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair Meclis’e sunulan AKP önergesine, 11 yaşında istismara uğrayıp zorla evlendirilen Nurcihan K. isyan etti.

A+A-

Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair Meclis’e sunulan AKP önergesine, 11 yaşında istismara uğrayıp zorla evlendirilen Nurcihan K. isyan etti: “Yalvarıyorum bizim yaşadığımız herkese örnek olsun ve böyle bir yasa çıkmasın!”

Geçtiğimiz Perşembe gecesi Meclis’e sunulan tasarı yoğun tepkiler alınca, bilhassa iktidara yakın basında 18 yaşın altındayken evlendirilip, eşlerine hapis cezası verilenlerin ‘mağduriyet’ hikayeleri bolca yer buldu. Ancak istismara uğrayıp, zorla evlendirilen çocukların hikayelerine neredeyse hiç yer verilmedi.

Habertürk’ten Ümran Avcı’ya konuşan 29 yaşındaki Nurcihan K., 11 yaşında uğradığı istismarın ardından evlenmeye mecbur bırakılan binlerce örnekten biri.

İstanbul’da 1987 yılında doğan Nurcihan K., babası öldürüldükten sonra annesi ile memleketleri Adana’ya taşındı.

Bir gün çöpü dökmek için sokağa çıktığında, o yıllarda 22 yaşında olan Güner A. tarafından kaçırıldı. Güner A., evine götürdüğü Nurcihan K.’yı istismar etti.

Annesinin polise kayıp başvurusu yapmasının ardından Nurcihan K., Güner A’nın evinde bulundu. Güner A. tutuklandı, Nurcihan K. da evine döndü. Ancak daha sonra Güner A.’nın ailesi, Nurcihan K.’nın annesini tehdit etti ve şikayetlerini geri çekmeleri konusunda baskı yaptı. Şikayet geri çekildi ve olay zorlama, cebir ve şiddet kullanılmamış gibi gösterildi.

YAŞI BÜYÜTÜLDÜ, EVLENDİRİLDİ

Nurcihan K.’nın yaşı büyütülerek 1987 olan doğum tarihi 1983 yapıldı. Bunun ardından istismar suçlusu Güner A., sadece yedi ay hapis cezasından sonra tahliye edildi.

Gerçekte 11 yaşında olan Nurcihan K., Güner A. ile zorla evlendirildi ve altı yıl evli kalmak zorunda bırakıldı. Bu evlilikten bir erkek bir de kız çocuğu oldu. Güner A., evlilik süresince hırsızlık ve uyuşturucu gibi suçlarla cezaevine girdi.

‘ONU GÖRÜNCE MİDEM BULANIYORDU’

Küçük bir çocukken yaşadığı travmayı anlatan Nurcihan K., evlilik süresince Güner A.’yı her gördüğünde midesinin bulanarak kustuğunu söyledi.

Geceleri uyuyamadığını, Güner A.’nın yanında uyumak istemediğini ve ondan tiksindiğini ifade eden Nurcihan K., şunları kaydetti: “Nikâh kıyılıp eve gittiğim andan itibaren hep ağladım. Korkumdan kapının arkasına saklandım. O bana yaptığının bedelini yedi ay içeride kalarak ödedi ama ben evli kaldığım altı yıl boyunca her gün tecavüze uğradım, her gün bedel ödedim. Ahıra gidip hayvanlarla uyuyordum. Kimi zaman da kayınvalidemin yanına kaçıyordum. Tecavüzcü bir adamla evlenmek anlatılır gibi bir şey değil.”

‘OYUNCAĞIM, DOĞURDUĞUM BEBEKTİ’

Evliliği süresince çeşitli zamanlarda farklı yöntemlerle intihar etmeye çalıştığını anlatan Nurcihan K., Güner A.’nın başka suçlardan cezaevine girmesi sayesinde ondan boşanabildiğini kaydetti.

Erkekler bir kenara, tüm insanlardan korktuğunu vurgulayan Nurcihan K., “Yaşım küçüktü ama hayat beni çok büyüttü. Benim oyunum, sabah 05.00’te uyanıp sobayı yakmak, yemek hazırlamaktı. Benim oyuncağım doğurduğum bebekti. Boşandıktan sonra bırakın erkekleri tüm insanlardan öyle bir korktum, öyle bir güvensizlik yaşadım ki yeniden hayat kuramadım. Annemlere de söyledim, vasiyetimdir: Öldükten sonra beni kefenle gömmesinler, gelinlik giydirsinler bana” ifadelerini kullandı.

‘BÖYLE BİR YASA ÇIKMASIN’

AKP’lilerin Meclis’e getirdiği önergenin yasalaşmamasını isteyen Nurcihan K., hiçbir çocuğunun ona tecavüz edenle evlendirilmemesi gerektiğini hatırlattı.

“Tecavüz eden bir insandan koca olur mu? Baba olur mu?”diye soran Nurcihan K., Güner A.’nın bir hafta önce tahliye edildiğini, şimdiyse 15 yaşındaki kızını arayarak taciz ettiğini aktardı.

Bir çocuğunu gördüğü şiddet nedeniyle kaybeden Nurcihan K., “Korkudan çocuğumu okula gönderemiyorum. Boşandım da ne oldu yaşıyor muyum? Hayır! O mezara girmeden bana huzur yok. Bu adam bana bir hayat borçlu.”

Söz konusu yasa tasarısının çıkması durumunda kendisinin yaşadıklarını birçok çocuğun da tecrübe edeceğini hatırlatan Nurcihan K., iktidara, “Yalvarıyorum bizim yaşadığımız herkese örnek olsun ve böyle bir yasa çıkmasın!” diye seslendi.

NE OLMUŞTU?

Cuma gecesi AKP’li vekillerin Meclis’e getirdiği ve salı günü tekrar görüşülecek önergede şu ifadelere yer verilmişti: “(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.” 

KADIN ÖRGÜTLERİ KARŞI ÇIKIYOR

AKP’lilerin ‘toplumun kanayan yarasına çözüm olacağı’nı savunduğu önergeye kadın örgütleri tek ses halinde karşı çıkıyor.

83 kadın örgütü, Meclis’e sunulan önerge için “Kadın ve çocuklara ‘tecavüz hakkı’verecek hiçbir yasayı kabul etmeyeceğiz!” derken, iktidarın kadın ve aile politikalarıyla yakınlığıyla bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de tasarıya çekincelerini sundu.

KADEM, tasarının diğer kadın örgütlerinin de belirttiği üzere istismar faillerinin cezasız kalmasının önünü açacağını belirtirken, “Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir” yorumunu yaptı.

BAŞBAKAN: ‘TECAVÜZE AF’ DEĞİL

Başbakan Binali Yıldırım ilk açıklamasında, önergenin ‘tecavüze af’ anlamına gelmediğini savunarak, tepkileri ‘CHP’nin saptırması’ diye nitelemişti. Ancak Yıldırım daha sonra teklifin muhalefetle tekrar görüşülmesi için partisine talimat vermişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, tasarının cinsel istismar suçlularının tamamını kapsamadığında ısrar etti. Ancak birçok hukukçunun ortak kanaati, tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda, istismara uğrayan çocukların zorla evlendirilmesinin önünü açacağı yönünde.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT