1. YAZARLAR

  2. Tuğçe Titiz

  3. Sonbaharda beslenme
Tuğçe Titiz

Tuğçe Titiz

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

Sonbaharda beslenme

A+A-

Yavaş yavaş dökülen yapraklar, yazın bunaltıcı havasının artık sona ermesi ve daha sakin sade bir hayata geçiş yaptığımız sonbahar mevsimi bazı riskleri de beraberinde getirir. Sonbahar ile birlikte havaların soğumasıyla vücut direncimizde düşer. Bu aylarda hava çok ani değişimler gösterir. Bu ani hava değişimleri vücut direncimizi olumsuz etkiler ve hasta olmamız an meselesidir.

Beslenme alışkanlığımızda yapacağımız ufak değişimler ile baharı enerji dolu bir merhaba ile karşılayabiliriz. Sonbahar aylarında bağışıklığımızı güçlendirmek, hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve yakalansak dahi kolay atlatabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek şart. Bu nedenle mevsim geçişlerinde vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve gruplarına önem vermeli, vitamin ve mineralleri doğal ve doğru kaynaklardan almalıyız.

Günde en az 5 porsiyon taze sebze meyve tüketin.

Sebze ve meyvelerde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar vücudun daha enerjik olmasını sağlamanın yanılıra çevresel faktörler nedeniyle oluşan hücre yaşlanmalarını yavaşlatır. Sonbahar sebzelerinden karnabahar, bamya, barbunya, ıspanak, kereviz, semizotu, lahana gibi sebzelere sofranızda yer verin. Mevsimine uygun taze sebzelerle beslenmek metabolizmanızı güçlü kılar.

Az ve sık beslenin

Açlık süresi uzadıkça kan şekerinde oluşan düşmeye paralel yorgunluk düzeyi artar. Öğünlerde fazla miktarda besin tüketmek yerine az ve sık beslenmek kan şekerimizde oluşacak dalgalanmaları azaltacağından kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

C vitaminini yeterli ve düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin

Eğer C vitaminini doğal besinlerle yeterli düzeyde almıyorsanız mevsim değişikliğinin oluşturduğu problemleri şiddetli ve uzun sürede yaşarsınız. Sofranızda C vitamininden zengin yeşilbiber, kuşburnu, maydanoz gibi besinlere ve C vitamininin kaynağı olan taze mevsim sebze ve meyvelerine yer verin.

Su tüketiminizi arttırın

Soğuyan havalar nedeniyle susadığımızı daha az hissederiz. Su oksijen kaynağıdır. Oksijen bağışıklık sisteminizin korunmasında son derece önemli bir etkendir. Günde en az 8-10 bardak su tüketin.

Bitki çaylarına ağırlık verin

Bol su tüketiminin yanı sıra bitki çaylarını da tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Beyaz çay, ıhlamur, mate, biberiye, zencefil gibi çaylar vücudumuzdan toksin maddeleri atar ve antioksidan özellik gösterir.

Haftada en az 1 defa balık tüketin

Balık sağlığın temellerinden biri olan omega 3 yağ asitlerinden zengindir. Savunma sistemini güçlendirir. Pişirme yöntemleri de önemlidir. Mevsim balıklarını ızgara şeklinde, buğulama yaparak ya da fırında pişirerek tüketebilirsiniz.

Günde 1 bardak kefir için

Kefir bağışıklık ve savunma sistemini güçlendirir, mide bağırsak florasını dengeler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler, kansere karşı koruyucudur, yüksek tansiyon kolesterol düşürülmesinde etkilidir.

Uyku düzeninizi sağlayın

Uyku düzeninin olmaması, uyku saatlerinin dengesiz ve belirsiz olması beslenme düzenimizi de olumsuz etkiler. Düzensiz uyku ve düzensiz beslenme sonbahar yorgunluğunun daha belirgin olmasına ve daha çok negatif enerji oluşturmasına yol açar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT