Cildimiz kış aylarında ekstra bir bakım ister. Soğuk ve rüzgârlı hava cildin kurumasına yol açarken, karlı hava da cilt yanıklarına sebep olur. Kar üzerinden yansıyan güneş ışınlarının ciltte oluşturduğu kızarıklıklara, kar yanıkları denir pek önemsenmeyen kar yanıkları, ciltte kızarıklık kaşıntı ödem ve kalıcı lekelenmelere neden olabilir. Soğuk hava koşulları nedeniyle sürekli kapalı ortamlarda bulunmak, kalorifer, klima gibi ısınma araçları sebebiyle ortamdaki havanın kirli ve kuru olması; cildimizin nefes almasını engelleyerek gözeneklerin kapanmasına neden olur. Cilt cansız mat bir görünüm alır nemini kaybeder ve kurumaya başlar. Cildimizde aşırı kuruluktan dolayı pul pul dökülmeler olur, kişi genetik olarak hassas   bir deri yapısına sahipse ciltte kaşıntı, kızarıklık hatta atopik egzama sedef hastalığı gibi deri hastalıklarının başlaması söz konusu olur.  Tüm bu olumsuz hava şartlarına rağmen cildimize daha çok özen gösterirsek, kış mevsiminde de sağlıklı nemli ve ışıltılı bir cildimiz olur. 

Çok sık ve çok sıcak suyla yıkanmak deri yağlarını azaltır, deri kaşınır kızarır kuruluk egzaması başlar.  Bu durumları önlemek için banyo sırasında kullanılan ürünlerin kremli olmasına, banyo sonrasında nemlendirici kremin tüm vücuda uygulanmasına dikkat etmeliyiz.  Kış güneşinin yakıcı etkisinden korunmak için evden çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucuyu mutlaka yüzümüze uygulamalıyız, özellikle nemlendiricili güneş kremi kullanmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca yüzümüzün açıkta kalan bölgelerini şapka, gözlük, atkı ile örtmeliyiz. Haftada bir gün düzenli olarak peeling yapmak ölü derilerin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede de cildimiz canlanır nefes alır.                                            

Ellerimizin de yaşlanmasını engellemek ve el egzamalarını önlemek amacıyla günde 5-6 kez nemlendirmeli ve soğuk havalarda eldiven kullanmalıyız. Ev işlerinde de eldiven kullanmak ellerimizin yıpranmasını önler. Kış mevsiminde beslenmemize dikkat etmek cildi korumak kadar önemlidir. Her zaman olduğu gibi kışında düzenli su içmeliyiz. Taze sebze meyve tüketmek ceviz, fıstık, kuru kayısı ve havuç yemek cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca cilt güzelliğine olumlu etkisi olan, cildin yağ dengesini düzene sokan, erken yaşlanmayı önleyen omega-3 yağ asidi almak çok faydalıdır. Omega-3 en çok yağlı balıklarda bulunur. Fındık, kırmızı et, yumurta ve soyada da bol miktarda omega-3 vardır, beslenmemize bunları eklemek genel sağlığımız ve cilt sağlığımız için önemlidir. Kıyafet seçiminde de yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direk temasını engellemek kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

instagram.com/oyagdmz