1. YAZARLAR

  2. Seda Özyetkin

  3. Sizi tanıyabilir miyiz? İnsan Kaynaklarında işe alım süreci - 1
Seda Özyetkin

Seda Özyetkin

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sizi tanıyabilir miyiz? İnsan Kaynaklarında işe alım süreci - 1

A+A-

İnsan Kaynaklarında işe alım süreci “doğru işe doğru insan” alarak, kişilerin kariyerleri ile ilgili başarılı bir planlama yapmaktan geçer. İşe Alım sürecimiz, öncelikle yeni çalışanımızda sahip olmak istediğimiz özellikleri, yetenekleri ve becerileri, bilgileri tanımlamak ile başlar ve verilen pozisyon özeti üzerine ilan açılmasıyla devam eder. Bir sonraki aşama da, yapılan başvurular arasından değerlendirme sonucunda kısa liste oluşturarak, listedeki kişiler için işe alım süreçlerini başlatmaktayız.

İnsan Kaynakları alanında çalışıyorsanız kitap okumak, müzik dinlemek, seyahat etmek gibi kişisel hobilere sahip olmanın yanında mesleki hobilere de sahip olmalısınız. Eğer başarılı bir İnsan Kaynakları çalışanıysanız, iletişim yoğunluğu içinde yaşamak en büyük mesleki hobiniz demektir. İşe Alım süreçlerinde yeni adayı tanımak ve çözümlemek kurmuş olduğunuz iletişim üzerinden gelişir.

Adayın istenilen özellik, yetenek ve becerileri ile bilgisini gösterebileceği mülakat sorularını hazırlar ve adayı tanımaya başlarız. Kurumumuzda istediğimiz insanları belirlemek için davranışa dayalı mülakat soruları ile basit bir iş tanımı yapabilir, adayın karakteristik özelliklerini tanımlarız. İdeal çalışanı bulmak için bize kendinizden bahseder misiniz sorusuyla başlarız. Davranışsal mülakatta her bir soru ile sizin hayatınızdaki bir anın tanımını isteriz.

Mülakat; bir popülerlik yarışmasıdır. Belirli kapasiteye sahip bir grup insan ve aynı iş tipi için yarıştıklarından dolayı oldukça benzer olacaktır. Fakat farklı kişilik ne olursa olsun her yerde kendisini farklılıklarıyla gösterir, bu kişilerin süreç içerisinde gösterdikleri tavırları diğer görüşmeye gelen adaylarla aynı olmadığı için görüşmelerde ilginç ve mantıklı yanıtlar duyulur.

Adayların iyi bir kariyer planını yönetebilmemiz için ne istediklerini bilmeleri çok önemli.

Çalışmayı istedikleri işte olmalarını umut ederim.

Şimdi sizi tanıyabilir miyiz?


Twitter.com/sedaozyetkin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT