1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Siyasi Parti programlarında NATO
Siyasi Parti programlarında NATO

Siyasi Parti programlarında NATO

Meral Akşener'in, 'Türkiye'de hiçbir parti programında NATO'ya karşı ibare yok' sözleri üzerine parti programlarında NATO'ya bakışı inceledik.

A+A-

Yeni kurulan İyi Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener'in partisinin programında yer alan NATO maddesi üzerine vatanseverlerden gelen eleştirilere vediği cevap çok tartışıldı. Akşener eleştirilere, “NATO üzerinden İyi Parti’ye vurmalarını kahkaha ile karşılıyorum” diyerek cevap verdi ve "hiç bir parti programında NATO'dan çıkalım diye bir ibare yok" dedi.

Türkiye'nin 1952 yılında Kore'ye asker göndermesi karşılığında kabul edildiği NATO, o günden bu yana en çok tartışılan konulardan. Türk halkının büyük çoğunluğu NATO'yu ABD'nin kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı silahlı bir örgüt olarak görüyor. Peki ya siyasi partiler? Türkiye'nin önde gelen siyasi partilerinin programlarını inceledik. Parti programlarında NATO'nun nasıl yer aldığını araştırdık. İşte o partilerin programlarında NATO ile ilişkiler:

AKP: DAHA ÇOK KATKI

AKP programında Türkiye'nin NATO'nun içersinde devam ederek, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kavramı içerisinde de hak ettiği yeri alması gerektiği belirtilmiş programda NATO ile ilgili, 'Türkiye’nin NATO bünyesinde bugüne kadar ortaya koyduğu katkıya paralel olarak, yeni Avrupa savunma stratejisi çerçevesinde oluşturulan Avrupa Güvenlik ve Savunma Kavramı (AGSK) içinde hak ettiği yeri alması yolundaki çabaları sürdürecektir' ifadeleri yer alıyor.

CHP: NATO İLE TAM UYUM

Cumhuriyet Halk Partisi programında NATO'nun genişlemesi savunuluyor. NATO'ya yeni üyelerin katılıp, NATO içerisindeki uyumun artması gerektiği belirtiliyor. Programda, 'CHP, son yıllarda silahsızlanma alanında atılan olumlu adımların beklenen yumuşamayı tam olarak sağlayamamasını ve yeni gerginlik odaklarının ortaya çıkmasını kaygıyla izlemektedir. Bu gerginliklerin silah yoluyla değil diplomatik müzakere ve uzlaşma yöntemleriyle çözümlenmesi görüşünü savunmaktadır. NATO’nun da, yeni üyelerin katılımıyla uluslararası alanda güvenlik ve istikrarın sağlanmasına daha büyük katkıda bulunması gerektiğini düşünmektedir. Bu amaçla NATO üyeleri arasında tam bir uyum, dayanışma ve işbirliğinin sağlanmasının İttifakın görevini en etkili biçimde yapmasına katkı sağlayacağı görüşündedir' ifadeleri yer alıyor.

MHP PROGRAMINDA NATO YOK

MHP programında NATO ile ilgili açık bir ifade yer almıyor. NATO'nun başat gücü ABD ile ilgili olarak da, "ABD ile ilişkilerimizin ekonomik, siyasi ve güvenlik boyutlarıyla her iki tarafın karşılıklı çıkarlarına hizmet edecek şekilde, eşitlik ve karşılıklılık temelinde yürütülmesi esas olacaktır" ifadeleri yer alıyor.

 

HDP'DE NATO'YA TEPKİ YOK

HDP programında NATO sadece Suriye ile ilgili bölümde yer alıyor. ABD silahlarıyla Suriye'de özerk yapılar kurmaya çalışan PKK/PYD'nin yasal partisi olan HDP programında "Partimiz, Türkiye'nin ABD ve NATO desteğinde Suriye, Irak ve diğer bölge ülkelerine rejim ihracı girişimlerinin ve müdahalelerinin karşısında yer alır" ifadeleri kullanılıyor. Türkiye'nin NATO'dan ayrılması ya da NATO ile ilişkileri ile ilgili bir ifade yer almıyor.

SAADET PARTİSİ: YENİ BİR SAVUNMA PAKTI

Saadet Partisi programında yeni bir savunma patktına ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Programda savunma paktı olan NATO'nun Irak ve İran gibi ülkelere saldırı aracı olarak kullanılmasına karşı olunduğu belirtiliyor. Programda, "Irak'tan sonra, suni gerekçelerle, İran'a ve diğer bölge ülkelerine karşı uygulanmaya çalışılan saldırgan politikalar da bölge ve dünya barışı için çok büyük tehdittir. Bu tür haksız saldırılar için bir savunma paktı olan NATO'nun kullanılmaya çalışılmasına karşıyız. Türkiye'nin komşuları ile ilişkilerine zarar verecek bu tür uygulamalara karşı, barışı korumak için elimizden geleni yapacağız. Dünya ve bölge barışı üzerindeki bu tehditler elbetteki Türkiye için de geçerlidir. Bu tehditlere karşı Türkiye, bölge ve dünya devletleri ile işbirliği içerisinde, gerekli tedbirleri almak zorundadır. Bu bağlamda, âdil temellere dayanılarak kurulacak olan yeni dünyada, huzur ve barışın sağlanması için, yeni bir savunma paktının kurulması gerektiğine inanmaktayız. 21. yüzyılda barışın tesis edilebilmesi ve âdil bir uluslararası düzenin kurulabilmesi " ifadeleri yer alıyor.

İYİ PARTİ: ÇATI ÖRGÜT NATO

Meral Akşener'in genel başkanlığını yaptığı yeni parti de NATO'yu net bir şekilde savunan partilerden. Parti programında yer alan NATO başlıklı madde de, "Türkiye, İkinci Dünya savaşından sonra kurulan dünya düzeni içinde Batı kurumları içinde yer almıştır. Ülkemizin savunma politikası da Batı güvenlik sistemine entegre edilmiştir. Savunma politikasında en üst şemsiye olarak NATO bulunmaktadır. NATO bir siyasi yapılanma olup üyelerinin müşterek savunma ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Türkiye’nin NATO şemsiyesinde olması milli politikalar ve stratejiler uygulamasına 72 engel olmadığı gibi İttifak üyeliğimiz diğer ittifak ve mekanizmalardaki ülkelerle kendi milli çıkar ve ulusal güvenliğimizin gereği olarak kurulacak ilişkilere ve iş birliği çabalarına da aykırı değildir" ifadeleri yer alıyor.

'NATO'DAN ÇIKALIM' DİYEN TEK PARTİ: VATAN PARTİSİ

Programında NATO karşıtlığı en açık şekilde yer alan parti Vatan Partisi. NATO'dan çıkılması gerektiğinin açık bir şekilde ifade edildiği programda, "Topraklarımız üzerinde yabancı üs ve asker bulunmasına izin verilmeyecek, güvenliğimizi ve komşularımızı tehdit eden ikili antlaşmalar kaldırılacaktır. Türkiye, NATO’dan çekilecek, emperyalist askeri ittifaklara katılmayacaktır." ifadeleri yer alıyor. (AYDINLIK)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT