1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Şirketlerde Yetki Devri
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şirketlerde Yetki Devri

A+A-

Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede girişimci olmak çok zor. Daha iş fikrinin çıktığı dönemden şirketleşme sürecine kadarki dönemde bile birçok sınav bekler girişimciyi. Okumayı sevmeyen bir toplum olarak fizibilite yapmadan dalar girişimci işe. Profesyonelleşme denen kelime lügatinde hiç yoktur girişimcinin, hele ki daha yolun başında ne profesyoneli? Her işi kendi yapmalıdır. Yetersiz sermaye ile girildiği takdirde, ki genelde bu şekilde oluyor, birçok zorluklarla süreç başlamış olur. Ama toplumumuzda “sabır” ve “şükür” anahtarları olduğu için bilinçsizce yapılmış işte hemen sarılı verilir bu iki anahtara. Şans iyi giderse işler büyür ve şirketleşilerek büyük olunmasa da orta büyüklükte bir şirket haline gelir.

Şirketleşme neticesinde girişimci birçok dersler alır elbet. Ona göre en iyi iş; başında durduğun iştir. Yanındaki personeline güvenmez. O yüzden bütün yetkileri üzerinde toplar girişimci. Çalışanlar sadece kukladır.

Yıllar geçtikçe çeşitli yetkileri kendi üzerinde toplayan girişimci rol çatışması yaşar ve yıllar yorar. En sonunda isyan bayrakları çekilir. Burada tek suçlu vardır; çalışanlar. Girişimci ne istediğini söylemediği personelden işini dört dörtlük yapmasını bekler. Yetkinliklerine bakmadan aldığı personelden yetkinlik dolu iş yapmasını ister. Balıktan ağaca çıkmasını istersen yapabilir mi? Bunun farkında değildir girişimcimiz.

Yetki devri sadece çalışanın kartvizitine havalı unvanlar yazmak değildir. Yetki devri ile sorumluluk devri de yapmalı. Girişimciler yetki devrinde; işi gösteren, liderlik eden ve sonuçlarını kontrol eden görevde olmalıdır. Her insanın hata yapabileceği unutulmamalıdır.

Yetki devri KOBi’ lerde;  patronların üzerindeki gereksiz yükleri alır. Kendilerinin şirketi büyütmeleri ve yönetmeleri için zamanları kalır. Kendilerine ve ailelerine zaman ayırırlar. Bunun gibi onlarca güzel sonuç sıralayabiliriz yetki devrinin.

Peki yetki devri nasıl yapılmalı?

Yetki devri elbette profesyonel birisi tarafından yapılmalıdır. Organizasyonun mevcut durumunun fotoğrafı çekilmeli ve olması gereken yapının ortaya konması ile birlikte yetki devri de gerçekleşmelidir.

Yıllarca çocuğu gibi büyüttüğü şirketinin başkaları tarafından yönetilmesi bir girişimci için endişe kaynağı olmak yerine gurur kaynağı olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT