Selçuk Bayraktar KIZILELMA'yı paylaştı Selçuk Bayraktar KIZILELMA'yı paylaştı

Geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından yaklaşık 70 milyar dolara satın alınan popüler video oyun geliştiricisi Activision Blizzard şirketinde, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı yaşanmasının ardından şirket mahkemeye verildi. Kaliforniya'da çıktığı son mahkemede karara varan yargıç, mağdurlara milyonlarca dolar ödenmesine karar verdi.

18 MİLYON DOLAR ÖDEMEYİ KABUL ETTİ

Geçtiğimiz Eylül ayında Eşit İstihdam Fırsat Komisyonu'nun açtığı dava sonrası Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch gibi oyunların geliştiricisi Activision Blizzard, cinsel taciz ve ofis içi ayrımcılık mağdurları için 18 milyon dolarlık bir fon oluşturmayı kabul etti.

"ANLAŞMA ADİL VE YETERLİ"

Activision Blizzard'ın anlaşma sonrası The Washington Post'a yaptığı röportajda, "Mahkemenin Eşit İstihdam Fırsat Komisyonu ile yaptığımız anlaşmanın adil, yeterli ve kamu yararına olduğunu kabul etmesine sevindik." sözlerine yer verdi.

HAYIR KURUMLARINA BAĞIŞ YAPILACAK

18 Milyon dolarlık anlaşma, Eşit İstihdam Fırsat Komisyonu'nun gözetimi altında Activision Blizzard'daki taciz ve ayrımcılığı önleme programlarına konu olacak. Geriye kalan fonlar ise, oyun endüstrisindeki kadınlarla ilgili ve cinsiyet eşitliği sorunlarıyla mücadele eden hayır kurumlarına bağışlanacak.

Cinsel taciz suçuyla mahkeme karşısına çıkan ABD'li oyun devinin milyonlarca dolar ödemesine karar verildi