Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden Baykar Teknoloji, birkaç aydır üzerine çalıştığı Milli insansız hava aracı Kızılelma için önemli bir aşamayı daha geride bıraktı. Geçtiğimiz günlerde ilk defa hangardan çıkan uçak için Baykar, Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'nın teker kesme testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Disney Plus abonelik ücretlerine zam geliyor Disney Plus abonelik ücretlerine zam geliyor

Selçuk Bayraktar KIZILELMA'yı paylaştı: Teker kesme testinde ayaklarını yerden kesti, az kaldı inşallah

SELÇUK BAYRAKTAR GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından Kızılelma'ya dair bir video yayınladı. Görüntülerde KIZILELMA'nın tekerlerini pistten keserek havalandığı görülüyor. Selçuk Bayraktar paylaşımında, "Zor tutuyoruz. Bayraktar KIZILELMA teker kesme testinde ayaklarını yerden kesti. Az kaldı inşallah" dedi.

Selçuk Bayraktar KIZILELMA'yı paylaştı: Teker kesme testinde ayaklarını yerden kesti, az kaldı inşallah

DENİZAŞIRI GÖREVLERDE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

Öte yandan Türkiye'nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar Kızılelma, bu yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli rol alacak.

KIZILELMA'NIN ÖZELLİKLERİ

Kızılelma birçok özelliği ile de dikkat çekiyor. Uçağın özellikleri arasında, 1500 kilogram faydalı yük kapasitesi, gelişmiş özellikler, otomatik iniş ve kalkış, düşük görünürlük, yüksek manevra kabiliyeti, görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme, AESA radar ile yüksek durumsal farkındalık yer alıyor.