Saymanlar, şirket yöneticilerinin ekonomik konularda kararlar almalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle işverenler sayman olarak işe almak istedikleri kişilerin alanına hakim olmasına dikkat etmektedir. cvhazirlama.cool sitesinden saymanlar için hazırlanmış özgeçmiş örneklerine ulaşmak mümkündür.
 
Sayman Özgeçmişi Hakkında
 
Saymanlar ekonomi alanında olan gelişmeleri yakından takip eden, raporlar tutan, şirkete ait mali kaynakları güncelleyen ve bütün bu konular hakkında işletme yöneticilerine bilgi sunan kişilerdir. Saymanlar, ekonomi alanında bilgi sahibi olma ve kişiler arası ilişkilerde başarılı olma gibi becerilere de sahip olmalıdır. İyi bir şekilde yapılandırılmış bir özgeçmiş sayesinde işvereni etkilemek mümkündür. cvhazirlama.cool sitesi saymanlar için öz geçmiş örnekleri ve şablonlarının yer aldığı bir sitedir. cvhazirlama.cool sitesini inceleyerek ihtiyacınız olan özgeçmiş örneğine ulaşabilirsiniz.
 
 Saymanlar özgeçmişlerini hazırlarken bazı bilgilere cv'lerinde yer vermelidir. Bu bilgileri şu şekilde sıralamak mümkündür.
 - Kişiye ait iletişim bilgileri
 - Özgeçmiş özet bölümü
 - İş tecrübelerinin aktarıldığı bölüm
 - Beceriler
 - Eğitimler ve sertifikalar
 
 Sayman Özgeçmişleri Nasıl Olmalıdır?
 
 Sayman olarak iş başvurusunda bulunan kişiler arasında fark edilmek için özgeçmişin ön plana çıkacak özelliklere sahip olması gerekir. İşverenin dikkatini çeken özgeçmiş formatından biri de ters kronolojik sıra takip edilerek hazırlanmış cv örneği olmaktadır. Bu şekilde hazırlanan bir özgeçmişte bilgilerin ters kronolojik sıra ile hazırlanması gerekir. Bilgiler eskiden yeniye doğru sıralanarak düzenlenir. Ters kronolojik sıra özgeçmişin daha kolay anlaşılmasını sağladığı için işverenler özgeçmişi anlamakta zorluk çekmemektedir.
 
Şirketler Aday Takip Sistemi sayesinde iş başvuruları arasından en iyi olanının seçme işini kolaylıkla yapmaktadırlar. Sayman olarak özgeçmiş hazırlayanların ekonomi sektöründeki anahtar kelimelere özgeçmişlerinde yer vermeleri Aday Takip Sistemi tarafından seçilmelerini sağlamaktadır. Ters kronolojik sıra ve anahtar kelimelere dikkat edilerek hazırlanan özgeçmişlerin işvereni etkileme oranı oldukça fazladır. İletişim bilgileri de cv hazırlama planı yapılırken yazılması gereken bilgilerden olmaktadır. 
 
Özgeçmiş Özeti Bölümünü Ekleme
 
Özgeçmiş hazırlamanın altın kurallarından biri de özgeçmiş özeti bölümüne yer verilmesidir. İşverenin dikkatini çeken bu bölüm özgeçmişin diğer bölümlerine de ilgi ile yaklaşılmasını sağlamaktadır. İşverenler özellikle Aday Takip Sistemi tarafından seçilen başvuruları incelemektedir. Bu nedenle adayların bu bölümde kendilerini oldukça iyi ifade etmeleri gerekir. Profesyonel bir şekilde hazırlanan özet bölümü sayesinde aday iş için gerekli olan bilgi ve becerilere sahip olduğunu kısaca açıklamalıdır. Adayın kısa cümlelerle başarılarından ve hedeflerinden bahsetmesi gerekir.
 
Özgeçmişin özet bölümünde paragraflar kısa olmalıdır. Sade cümleler kurularak çalışılmak istenilen şirkete hangi değerleri katacağınızı ve bu iş için neden uygun bir aday olduğunuzu belirtmek gerekir. Kurulan her cümlenin işveren üzerinde olumlu bir intiba oluşturulacak şekilde olmasına özen gösterilmelidir.
 
Deneyimleri Özgeçmişe Ekleme
 
Deneyimleri ekleme özgeçmişte bulunması gereken bölümlerden biridir. Adayın sahip olduğu bilgi ve becerinin yanında deneyimleri de önemlidir. Hiçbir deneyime sahip olmayan adaylar ile deneyim sahibi adaylar arasında fark bulunmaktadır. İşverenler adaylar arasındaki bu duruma dikkat ederler. Bu nedenle iş deneyimlerinin anlatıldığı bu bölüm işverenin adayın çalışma potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

Türkiye'de Faaliyet Gösteren Limanlar ve Özellikleri Türkiye'de Faaliyet Gösteren Limanlar ve Özellikleri

Adaylara iş tecrübelerinden bahsederken madde imlerini kullanmaları önerilmektedir. Bu şekilde ifadeler daha kısa ve net olarak aktarılır. Sayman özgeçmişlerinde deneyim bölümünde adayın alanına ait terimlere yeterince yer verdiğinden emin olması gerekir. Deneyimlerin anlatıldığı bu bölümde sayısal veriler kullanılması iş tanımlarının daha etkili olmasını sağlamaktadır.
 
Saymanların Özgeçmişe Eklemesi Gereken Beceriler
 
Saymanlık çeşitli bilgi ve becerilere sahip olmayı gerektiren bir iş olmaktadır. Saymanlar başta matematik olmak üzere bilgisayar programları gibi becerilere de sahip olmalıdır. Özgeçmişe eklenecek becerilerin sadece başvurulan iş pozisyonu ile ilgili olanlardan seçilmesi gerekir. Sadece temel özellikler ve becerilere yer verilmesi işverenin daha fazla ilgisini çekmektedir. Adaylar kişiler arası ilişkilere de bu bölümde yer vermelidir. Bir sayman olarak özgeçmişe eklenecek teknik beceriler ile kişiler arası beceriler şu şekildedir:
 
 - Alacak hesapları
 - Borç hesapları
 - Bordro düzenleme muhasebesi
 - Faturalandırma işlemleri
 - Eleştirel düşünme
 - Çok yönlü İletişim
 - Zaman Yönetimi
 - Ekip çalışması
 - Güvenilirlik
 - Xero
 - Quickbooks
 - MS Office programı