1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Saray’ın saatlik maliyeti: 148 bin
Saray’ın saatlik maliyeti: 148 bin

Saray’ın saatlik maliyeti: 148 bin

CHP'li Emir, örtülü ödenek hariç 434 milyon TL’lik bütçeyle “Kaçak Saray’ın” saatlik maliyetinin 148 bin 630 TL olduğunu açıkladı.

A+A-

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, örtülü ödenek hariç 434 milyon TL’lik bütçeyle “Kaçak Saray’ın” saatlik maliyetinin 148 bin 630 TL olduğunu açıkladı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın Genel Kurul’da, yılda 150 gün ve günde 10 saat çalıştığı varsayımıyla TBMM’nin bir saatlik çalışmasının 600 bin lira, vekil başına da 90 lira maliyeti olduğunu açıklamıştı. CHP’li Emir ise Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerinden Bakan Yılmaz’a yanıt verdi. Emir yaptığı açıklamada, Bakan Yılmaz’ı parlamenter sistemin bu yolla tartışmaya açılmak istenmesini eleştirdi. ve şunları söyledi:

‘Kaçak Saray’daki maliyetle kıyaslayalım ki kamuoyu, Türkiye’deki büyük ‘kara deliğin’ nerede olduğunu çok iyi anlasın. Kaçak Saray’a bu yıl ayrılan bütçe 434 milyon lira. Sekiz saat mesaiyi esas alırsak saatlik maliyet 148 bin 630 TL. Bir vekil için bin 90 lira saatlik harcama yapılıyorken, Erdoğan için saatlik harcama miktarı 148 bin 630 TL. Yani Erdoğan yaklaşık 148 vekile denk geliyor. Bu rakam daha da artıyor ne yazık ki çünkü ‘Kaçak Saray’ harcamaya doymuyor ve yıl içinde ek ödenek çıkartılıyor. Mesela 397 milyon lira olan geçen yılın ödeneği yıl ortasında 546 milyon liraya çıkartıldı. Bu yılki ödenek de yetmeyecek ve 600 milyonu aşacaktır. 600 milyonu esas alırsak ‘Kaçak Saray’ın saatlik maliyeti tamı tamına 205 bin lira”

‘İSRAF’ SÖZÜ SİZİN İÇİN….

Emir ” AKP siyasetinin adı yolsuzluk, israf, yalan ve şiddettir. “Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz” zihniyetiyle geldiğiniz bugünler gösterdi ki, sizler için ‘milli irade’ devleti ele geçirene; ‘vesayet’ kendi vesayetini kurana; ‘yoksul kardeşim’ lüks hayat yaşayana; ‘yolsuzluk’ kendiniz yapana; ‘israf’ ‘İsraf Sarayları’ kurana kadarmış” dedi.

Sözcü

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT