1. YAZARLAR

  2. Merve Arel Uslu

  3. Sanat terapisinin bağımlı insanlar üzerinde etkisi
Merve Arel Uslu

Merve Arel Uslu

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sanat terapisinin bağımlı insanlar üzerinde etkisi

A+A-

Günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği sayısız avantajın yanı sıra bilinçsiz kullanım nedeniyle oluşan “teknolojik bağımlılık” gibi insan hayatını sekteye uğratan olumsuz etkileri de vardır.

Teknolojik bağımlılıkların yanı sıra diğer bir tehlikede “madde bağımlılığıdır” gençler arasında yaygınlaşan uyuşturucu etkiye sahip madde bağımlılıkları çağımızın başlıca sorunları arasındadır.

Bağımlılıkların insana bir getirisi olmadığı gibi sürekli bir şeyler eksilten ciddi bir hastalıktır. Beyinde nörokimyasal ve nörofizyolojik değişimlere yol açarak bireyleri gerçek dünyadan uzaklaştırarak bir çıkmaza sürükler ama her zaman bir çıkış kapısı vardır.

Psikolog kontrolü, aile desteği ve ilaç tedavisinin yanı en önemlisi hastanın bağımlılıktan kurtulacağına inanıp göstereceği kişisel çabadır, diğer yöntemler arasında da birde sanat terapisi yer alır.

Bu süreçte terapi gören, sanat yoluyla kendini ifade eder.

Bu, terapinin başlangıcında terapi görenin durumunu tanımlamayı sağlar.

Ya da durumu tanımlanmış terapi görenin terapi sürecinde kendini dışa vurması için sanat kullanılır. Her iki durumda da terapistin yönlendirmesiyle sanat terapi aracı olarak kullanılır. Sanat terapisindeki başlıca alan resim olmakla birlikte plastik sanatlar da kullanılmaktadır. Plastik ve heykel tasarımları veya fotoğraf, kolajlar v.s ana araçlar arasında sayılabilir. Art terapisindeki en merkezi olan ise, hastaların kendi iç dünyalarını sanatsal araçlarla ortaya çıkarmalarıdır.

Hastaların iç dünyalarının yanı sıra dış dünyadaki algılamaları da burada belirleyici bir rol almaktadır. Hastalar yaratıcılık becerilerini ortaya çıkarıp geliştirirken, art terapisti bu yolla onların sezgisel algılamalarını takip ederek gördükleri psikolojik terapinin yanı sıra sanat terapisiyle hastaların daha sağlıklı bir duruma kavuşmalarına rehberlik eder.

Sanat terapisinde, sanatsal metotlar ve araçlar kullanılarak, dışavurumcu bir terapi yöntemi uygulanır.

Bağımlı kişilerde yalnız kalma isteği sıkça görülen davranış biçimlerinden biridir, toplu sanatsal faaliyetlere teşvik edilen hastanın sosyalleşmesine olanak sağlar. Bağımlılık yıkıcı sanatsa yapıcı özelliklere sahiptir. Sanat insanın dünyayı yeniden keşfetmesini ve yaşam hakkında düşünmesine yol açar, renklerin ve ritmin yolunu keşfeden insan kendine doğruyu, iyiyi ve güzeli arayan etik ve estetik bir dünya yaratmaya çalışır ve bu düşünce özellikle hasta insanlar için yaşama dair umut ışığıdır…


Twitter.com/UsluArel

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum