1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Saldırı ABD’nin Irak’ta sonu olacak
Saldırı ABD’nin Irak’ta sonu olacak

Saldırı ABD’nin Irak’ta sonu olacak

ABD’nin suikastı, Irak’a arka bahçesi gibi davranan ABD’nin, Irak’taki askeri varlığının sonunu getirecek gelişmeleri hızlandırdı.

A+A-

Tüm Iraklı liderler ABD’nin saldırısının 'egemenlik ihlali' olduğunu belirtirken Irak Meclisi bugün ABD’nin askeri üsleri ile ilgili karar almak için toplanacak.

ABD’nin Suriye’den çekilirken, Irak’taki askeri üslerini tutma gerekçesini “İran’ı izlemeye almak” olarak açıklamasıyla başlayan Irak’taki ABD’nin varlığı tartışması Süleymani suikastı sonrası iyice alevlendi. Irak Meclisi, ABD askerlerinin ülkedeki varlığını görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanacak.

‘IRAK’IN EGEMENLİĞİNİ İHLAL’

Irak’ta Şiilerin en büyük dini merci Ayetullah Ali es-Sistani, ABD saldırısının “ülke egemenliğinin ihlali” anlamına geldiğini belirtti. Sistani’nin Kerbela’daki Temsilcisi Abdulmehdi Kerbelayi, cuma hutbesi sonrası dini mercinin “siyasi mesajını” okudu. Mesajda Sistani’nin şu ifadeleri yer aldı: “Bağdat Havalimanı yakınında IŞİD’e karşı zaferin kahramanlarına (Süleymani ve Mühendis) yapılan, kaba bir saldırı ve Irak’ın egemenliğinin ihlalidir.”

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de yayınladığı yazılı açıklamada, her iki komutanın da IŞİD ile mücadelede önemli rol üstlendiklerini söyledi. Askeri liderleri hedef alan saldırıyı kınadığını belirten Salih, olayın hem Irak hem de bölge güvenliği için farklı yansımalara sebebiyet vereceğini belirtti. Salih ayrıca, yüksek milli çıkarlar için herkesi, kendini kontrol etmeye ve “akıllı davranmaya” davet etti.

‘YIKICI SAVAŞIN FİTİLİ ATEŞLENDİ’

Kasım ayında istifa eden ancak hala hükümet kurulamadığı için görevine devam eden Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi de yaptığı açıklamada, “Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır. Iraklı ve kardeş ülkelerden (İran) askeri liderlerin Irak topraklarında tasfiye edilmesi, ülkemizin egemenliğine yönelik ihlaldir, vatanın onuruna saldırıdır. Ayrıca bu saldırı Irak ve bölgede yıkıcı bir savaşın fitilini ateşlemiştir. Saldırı, ABD askerlerinin Irak’taki varlığına yönelik şartlara da aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Tugayları Komutanı Hadi el-Amiri ise “ülkedeki tüm ulusal güçlere birlik olma” çağrısında bulundu. Irak Meclisi’nde 2’nci parti konumundaki Fetih Koalisyonu lideri de olan Amiri, açıklamasında ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması için tüm ulusal güçleri aynı safta birleşmeye çağırdı.

‘HAZIR OLUN’

Haşdi Şabi bünyesindeki Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays el-Hazali, “Sukiastın karşılığı İsrail’in sonu, ABD’nin bölgeden çıkarılması olacak” dedi. Hazali ayrıca, “milislerine yakın gelecek için hazır olma” çağrısında bulundu.

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Süleymani’nin öldürülmesi dolayısıyla İran’a başsağlığı diledi. İran’a mesafeli duruşuyla bilinen Sadr, paylaşımında komutasındaki milis güçlerinden Mehdi Ordusu ve Yevm el-Mevud Tugayı’nı da teyakkuz halinde olmaya çağırdı. Sadr, şunları kaydetti: “Irak’ta ulusal direnişin sorumlusu olarak Mehdi Ordusu ve Yevm el-Mevud Tugayı ve emrimizde bulunan tüm ulusal grupları Irak’ı korumak için hazır olmaya çağırıyorum.”

ABD’NİN 9 ASKERİ ÜSSÜ VAR

Süleymani’nin öldürülmesinin ardından İran’ın misilleme ihtimali, gözleri ABD’nin Irak’taki askeri üslerine çevirdi.

Irak’ı 1990 ve 2003 yıllarında iki kere işgal eden ABD, yıllar içinde ülkeye büyük bir askeri yığınak yaptı. Bir yandan Irak’ın kuzeyini Barzani’ye teslim ederek buradaki peşmergeyi eğiten, silah ve maddi yardım yapan ABD, bir yandan da kendi üslerini inşa ederek ülkeyi kuşattı. Irak’ta halihazırda 5 bin askeri bulunan ABD’nin, beşi Kuzey Irak’ta olmak üzere 9 askeri üssü mevcut.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT