1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Sakın Bunları İş’ te yapmayın
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sakın Bunları İş’ te yapmayın

A+A-

Şu ana kadar genellikle, kariyer hayatımız üzerine yapılması gerekenleri dinledik. Peki işte başarılı olmak için gerçekten hep mi bir şeyler yapmalıyız? Yapmamamız gereken şeyler yok mu? Eğer sizde hep bir şeyler yapmaktan sıkıldıysanız bir de, bir şeyler yapmamayı deneyin.

Size en fazla zarar verecek olan şey, önceliklerinizi belirleyememe olacaktır. Bu olayın birçok yıkıcı sonucu olacaktır. En büyük ve yıkıcı sonucu ise, hayatınızı yanlış yaşamanız olacaktır. Yanlış bölüm, yanlış iş vs…. uzayıp gidecek. Bunun neticesinde hayatınızı yanlışlar yumağı haline getirmiş olacaksınız. Bunun için alınacak önlem, aslında, ağaç yaş iken eğilir mantığı güderek, daha okul sıralarında “iş eğilim testi” yapmak. Fakat iş işten geçti  ve okuldan çoktan mezun oldum, işim var artık diyorsanız, yapılması gereken işten zevk alma yollarını keşfetmek olacak. Hayatı ve işi biraz “ti” ye alarak yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır.

Hayatınızı etkileyecek bir diğer önemli unsur, unutkanlık. Maalesef şu anda Türkiye’de %5-6 yaygınlıkta olan hastalık. Hayatınızı İstanbul trafiği gibi arapsaçına dönüştürecek illet. Öyle bir durum ki, insanı rezilde eder, vezir de….. Ama sakın korkmayın, bu hastalıkla başa çıkmanın yolları var. Tabii bu mücadele; iğne, ilaç gibi tıbbi araçlarla olmuyor maalesef. Fakat bir ufak bir not defteri, bir kalem işinizi görecektir. Hayatınızı programlayın. Hem esnek olsun, hem de bir saat gibi tıkır tıkır işlesin. Programlamayı yaparken sakın ola başkasından yardım istemeyin. Çünkü sizi sizden iyi tanıyan yoktur ve yapınızı kimse iyi bilemez. Bu etkenler, programları belirleme de en etkili olan iki özellik. Günün en sessiz saatlerinde; herkesin yattığı gece saatleri olabilir, sabahın körü olabilir veya iş çıkışı herkesin dağıldığı saatler olabilir; bu programlamayı yapın.

Bir diğer yapmamanız gereken hareket, heyecanlanmak. Mesela patronunuzun karşısında oturuyorsunuz ve yanlışlıkla biraz sonra patrona sunacağınız raporu yırttınız. Sonrasında ne yaparsınız? Eğer bunu cevabı, elim ayağım birbirine dolanır, titremeye başlar, ise yanlış yoldasınız demektir. Bu örnek harici diğer kötü durumlarda da buna benzer tepkiler verebileceğinizi düşünüyorsanız “heyecan yatıştırma egzersizleri” yapmalısınız. Çok kolay olacak emin olun. Beynimiz biz ne dersek ona inanan zavallı bir organımızdır. Biz de beynimizin bu özelliğinden yararlanarak ona sürekli “önümdeki …….. dakika (zamanı heyecanlı olma yapınıza göre siz belirlemelisiniz) dakika heyecanlanmayacağım, heyecanlanmayacağım” diye telkinlerde bulunun. İlk başlarda zorlasa da ilerleyen zamanlarda heyecanınızın büyük oranda azaldığına şahit olacaksınız.

İş hayatınızda yapmamanız gereken hassas davranışlardan biri, gereksiz yere savunmaya geçmek. Hiç dikkat ettiniz mi, insanları eleştirmeye başlayınca hemen sizi bastırmaya çalışırcasına savunmaya geçerler. Bence bu hareket, günümüzün en büyük hastalıklarından birisi. “Ben bunu yapmam” diyorsanız, kendinizi işte gözlemleyin. En ufak eleştiri de nasıl savunmaya geçtiğinize siz bile inanamayacaksınız. Bunun için de “sabır geliştirme egzersizleri” yapın. Aynı heyecan yatıştırma egzersizinde olduğu gibi “önümdeki ………. Dakika kimsenin sözünü kesip, savunmaya geçmeyeceğim.” Çok sevdiğim bir söz vardır: “Kimsenin sözünü kesmeyin, cümlesini tamamlamayın.” Size hiç savunma yapmayın demiyorum. Benim bahsettiğim gereksiz yere ve abartılı şekilde olanlar. Sakın bu saydıklarım uç noktalar diye düşünmeyin. Çünkü günlük hayatta her yerde bu tip savunmalardan bulabilirsiniz.

Son olarak hayatınızda verdiğiniz hiçbir randevuya geç kalmayın. Bu sizin ne kadar bencilce davrandığınızı ve karşı tarafı düşünmediğinizi gösterir. Mümkünse siz 5-10 dakika önce randevu yerinde olun. Böylece konuşacağınız konuları da kafanızdan geçirmek için zamanınızda olur. Randevuya giderken başınızı gelebilecek tehlikelere karşı önlemler alın. Trafik, yağmur, arabanın bozulması vs….. Bunlar sizi karşıdaki kişiye mahcup edecek ufak ama tehlikeli şeylerdir. Önleminizi almayı unutmayın.

Sonuç olarak bu beş temel davranış tipi, işimizi ve hayatımızı fazlasıyla etkileyebiliyor. Siz siz olun bu hareketlerden sakının.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT