1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Rusya, Tanklarını Korumak İçin Çabalarını Sürdürüyor
Rusya, Tanklarını Korumak İçin Çabalarını Sürdürüyor

Rusya, Tanklarını Korumak İçin Çabalarını Sürdürüyor

Rus ordusu, envanterinde yer alan bazı tankları tepeden gelebilecek olası saldırılardan korumak adına çözümler geliştirmeye çalışıyor. Olası tehditler arasında Javelin füzesi ve MAM mühimmatları yer alıyor.

A+A-

Bir TikTok kullancısı (alex_04078) tarafından paylaşılan ve Rus işgali altında bulunan Kırım’da çekildiği belirtilen videoya göre Rus ordusuna ait T-72B3 tankının taretinin üzerine kafes zırh benzeri bir yapının monte edildiği ve sahaya gönderildiği anlaşılıyor.

Rusya’nın amacının tanklarını tepeden (top attack) gelebilecek saldırılara karşı bu tankları korumak olduğu söylenebilir. Rus tanklarına yönelik olarak Ukrayna’da havadan gelebilecek tehditler arasında ise hem Ukrayna’nın Amerika’dan tedarik ettiği FGM-148 Javelin füzesi hem de Bayraktar TB2 SİHA’lardan atılabilen Roketsan üretimi olan MAM-L/C mühimmatları yer alıyor.

JAVELİN FÜZESİ

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800 mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Tankların en zayıf bölgesi ise üst noktalarıdır. Bu bölgede, mürettebatın tanka giriş ve çıkışı için kapaklar da mevcuttur.

Son zamanlarda hassas güdümlü mühimmat kullanabilen hava araçlarının ve ‘top attack’ yani üsten vuruş modu bulunan anti-tank güdümlü füzelerin kullanımının yaygınlaşması, tankların bu bölgelerine yönelik tehditleri arttırmıştır.

MAM-L VE MAM-C

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri envanterinde hem MAM-L/C mühimmatı ile teçhiz edilen Bayraktar TB2 tipi SİHA’lar hem de ‘Top Attack’ modu bulunan Javelin Anti-Tank Füzeleri bulunmaktadır. Rusya da bu tehditlere karşı bazı pasif önlemler almaktadır.

Zırhlı kara platformlarındaki kullanılan RPG Ağı’na benzeyen fotoğraftaki bu pasif önlem ile mühimmatların harp başlığı etkinliğinin sönümlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu uygulamalar kesin bir çözüm olmasa da tandem harp başlıklı mühimmatların etkinliğini azaltabileceği bir gerçektir.

Rusya’nın geliştirdiği son çözümün Javelin füzesine karşı ne kadar etkili olacağı oldukça tartışılır bir konu zira füze, zırh delici tandem harp başlığına sahip.

Bu da Rusların geliştirdikleri çözümün esasında Karabağ, Suriye ve Libya bölgelerde tank ve zırhlı araç katili olarak son derece başarılı işlere imza atan MAM ailesi mühimmatlarına karşı olduğunu ortaya koyuyor. Bu çözümün ne kadar etkili olacağı ise henüz belirsiz. Şu aşamada bu tankların sadece test amaçlı olarak sahaya sürüldüğünü söylemek mümkün.

Elbette olası diğer tehditler arasında hem dolanan mühimmatlar hem de İHA’lardan atılan küçük mühimmatlar da yer alıyor.

T-72 KATİLİ: MAM-L

ROKETSAN tarafından Lazer Güdümlü Anti-Tank Füzesi (L-UMTAS) üzerinden geliştirilen MAM-L, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA ve Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Araçları’ndan atılarak; Suriye, Libya ve Karabağ’da büyük çoğunluğu tıpkı T-34 gibi bir devrin sembolü haline gelmiş, 25.000’den fazla üretilmiş T-72 tankı olmak üzere şu ana kadar 100’den fazla tank imha etmiş durumda.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT