Romanya, Norveç’ten ikinci el F-16 Fighting Falcon savaş uçağı tedarik edecek. Program, toplamda 32 adet F-16’nın tedarik edilmesini içeriyor.

Romanya Hava Kuvvetleri (RoAF)’nin “Çok Amaçlı Uçak Programı” kapsamında, Norveç’ten 32 adet Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon tedarik edilmesi planlanıyor. Bu doğrultuda 16 Haziran’da yapılan toplantıda, Romanya hükümeti tarafından söz konusu tedarik planı onaylandı.

Onaylanan plan doğrultusunda; Norveç’in hizmetten çıkaracağı 32 adet F-16 savaş uçağının, yaklaşık 450 milyon Euro bedel ile satın alınması planlanıyor. Aynı zamanda uçakların operasyonel kabiliyetlerinin arttırılması için gerekli lojistik destek ve tamamlayıcı mal ile hizmet paketi de ABD’den tedarik edilecek.

Projeye göre uçaklar, Norveç tarafından Romanya’ya operasyonel durumda teslim edilecek. Dana sonra ise M6.X konfigürasyonuna yükseltilecekler.

Türkiye'ye teşekkür eden NATO'dan İsveç ve Finlandiya'ya üyelik için resmi davet Türkiye'ye teşekkür eden NATO'dan İsveç ve Finlandiya'ya üyelik için resmi davet

Şu anda Romanya Hava Kuvvetleri, M6.X’e yükseltilecek olan M5.2R konfigürasyonunda 17 adet F-16 uçağına sahip.

Penguin-Füze

Penguin Füze

Öte yandan Norveç Hava Kuvvetleri envanterinde ise 46 adet F-16 ile 12 adetten fazla F-35 Lightning II savaş uçağı bulunuyor. Norveç toplamda 52 adet F-35A teslim alacak. Bu doğrultuda Norveç’in, F-16’larla birlikte bazı mühimmatları da Romanya’ya teslim edeceği tahmin ediliyor.

Norveç F-16’ları; AIM-9L Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM), AIM-120 AMRAAM Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM), AGM-119 Penguin Gemisavar Füze ve Paveway II (Mk 82) Lazer Güdümlü Bomba atım kabiliyetine sahip.