Yapılan her Strateji Gizli bir İnovasyondur.

İnovasyon kelimesi  son zamanlarda hayatımıza çok girmeye başladı. Strateji, inovasyon ve buna benzer kelimeleri iş hayatında sıklıkla duymaya başladık. Peki duymaya başladığımız bu kelimelerin anlamları hakkında bir bilgimiz var mı? Yoksa sadece duymakla mı devam ediyoruz çalışmalarımıza?

Şimdi bu kelimelerin gelin detaylarını inceleyelim. İnovasyon ve Ar-ge alanları genelde birlikte kullanılır. Sebebi İnovasyon kelimesinin anlamının “Yenilik” olmasıdır. Ar-ge yani araştırma ve geliştirme departmanı yapılması gereken bir yeniliği araştırırken inovasyon kaynaklarını da göz önünde bulundurup yapacağı tüm araştırmalarını detaylandırmak zorundadır. İnovasyon sadece iş hayatında olan bir alan değildir.  Yapılan adımların düzene oturtulması ve icraatların daha nitelikli olmasını sağlayan da bir alandır. Ar-ge ile ortak alanları çok fazla olmasına rağmen önemli bir detayı gözden kaçırmamalıyız:

Ar-Ge, parayı bilgiye dönüştürmek iken; yenilik, bilgiyi paraya dönüştürmektir.

Burada ki en önemli mesaj şu dur; Ar-ge departmanı bilgiye fazlasıyla hakim olmak zorundadır. Alanına bağlı ve profesyonel bir araştırma potansiyeline sahip olmak zorundadır.  Yenilik bir an’da yapılmaz. Bütün akıllı telefonları üreten markalar sahip oldukları tüm birikimleri bir an’da tüketselerdi yenilik yapabilecekleri programların çoğunun önem ve değerini kaybetmiş olurlardı. Yapılan tüm yenilikler sırasıyla ve doğru zamanla insanlarla buluşturuldu. İlham kaynakları farklı olabilir ancak önemli olan ortaya koyulan ürünlerin ne kadar profesyonelce ortaya konulduğudur. Farkındalık sürecinin nasıl arttırıldığıdır ve en önemlisi  7’den 70’e insanların nasıl ilgisini çektiğidir. İnovasyonun en önemli kaynağı teknolojidir. Çünkü tüm dünyada ar-ge departmanlarının en güçlü olduğu şirketler teknoloji firmalarıdır. Sürekli yenilik yapıp müşteri kitlelerine daha başarılı ürünler sunmak için adeta rekabet etmeye başlarlar. İnovasyon için çok önemli bir süreç vardır, bu da inovasyonun sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. İnovasyon sürdürülebilir ve rekabeti en iyi şekilde sürdüren bir sistem üzerine kurulu olmasını başlatmak gerekmektedir. Eğer ki doğru bir ar-ge ve inovasyon ağınız ya da departmanınız yoksa şirketinizin sürdürülebilirliği çok uzun olmayacaktır.

Peki, “yenilik” yapmak neden önemli?

- Yenilik çalışmalarının yoğun olduğu bölge ve ülkelerde işsizlik oranı düşük ve toplum refahı yüksektir,
- Yenilik çalışmalarının olduğu bölgelerde geleneksel ürünlerin yerine, katma değeri yüksek teknolojik ürünler üretilmektedir,
- Yenilik yapan firmaların karlılık oranları diğer firmalara göre daha yüksektir,
- Yenlik çalışmaları firmaların ticari performansını ve rekabet gücünü yükseltmektedir,
- Yenilik yapmayan firmalar, bölgeler ve ülkeler geleceklerini riske atmaktadırlar,
- Yenilik firmalar arası rekabette en belirleyici unsurdur.

İşletmelerde inovasyonun olmasını nasıl sağlayabiliriz?

- Farkındalık çalışmaları,
- Uzun dönemli stratejiler,
- Proje yönetimi becerileri,
- Yenilik ve Ar-Ge için finansal kaynaklar,
Ar-Ge Takımı,
* İş bölümü
Bütçe tahsisi,
Yeni fikirler için teşvikler,

- Bilgiye Erişim
Fuarlar
Müşteriler ile işbirliği
Tedarikçiler ile işbirliği
Üniversiteler ile işbirliği

Yapmak size bilgi konusunda ve inovasyon konusunda birçok artı kazandıracaktır. Eğer ki bir firma ya da şirketiniz varsa, yapacağınız her yenilik geleceğinizi riske atmadan sizi daha iyi bir seviyeye götürecek şekilde olacaktır. Eğer hala “Neden inovasyon yapmalıyım?” sorusu kafanızı kurcalıyorsa şunu düşünmenizi tavsiye ederim,

Neden 1950’de üretilen normal standartlarda bir arabayla işinize gitmeyi düşünmüyorsunuz?