1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Putin'le Erdoğan, Suriye'nin kuzeyini görüşmek için Soçi'de bir araya geldi
Putin'le Erdoğan, Suriye'nin kuzeyini görüşmek için Soçi'de bir araya geldi

Putin'le Erdoğan, Suriye'nin kuzeyini görüşmek için Soçi'de bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeyindeki durum için belirleyici olması beklenen bir görüşme için Soçi'de bir araya geldi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin'in görüşmeleri, PYD/YPG'nin sınırlardan 32 kilometre çekilmesi için belirlenen sürenin dolacağı güne denk geliyor.

İki lider görüşme öncesi kısa bir açıklama yaparak kritik toplantıyı başlattılar.

Rusya lideri Vladimir Putin, "Suriye'deki durum kritik, bu nedenle Erdoğan'la yapılacak bu görüşmelere büyük gereksinim vardı"derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: "Bu davetin bölgede faydalar sağlayacağına inanıyorum. Buluşma öncesinde de çok faydalı görüşmeler yaptık. İkili ilişkileri de ele alma fırsatı bulacağız. Barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınmasına fırsat sağlayacak. Barış Pınarı Harekâtı'na bu görüşmemizin ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Rusya, ABD ile Türkiye arasında varılan mutabaka nasıl baktığına ilişkin doğrudan bir açıklama yapmış değil, ancak Kremlin yetkilileri sık sık Suriye'nin kuzeyine ilişkin pozisyonlarının değişmediğini söyledikleri demeçler veriyor. Rusya, Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak istemekle haklı olduğunu, fakat bunun yolunun Ankara'nın Şam'la işbirliği yapmasından geçtiğini söylüyor. Ayrıca Suriye topraklarının her bir parçasının, Suriye hükümetinin kontrolünde olması gerektiğini belirtiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT