Yunanistan'dan Pençe-Kılıç Harekatı yorumu Yunanistan'dan Pençe-Kılıç Harekatı yorumu

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 35. gününde de tüm şiddetiyle sürerken, Batı dünyası başta olmak üzere dünya ülkelerinin ve şirketlerin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar devam ediyor. Söz konusu yaptırımlara karşılık olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı yeni kararnameyi duyurdu.

PUTİN'DEN DOĞAL GAZ RESTİ

Rus gazı ithalatçılarının 1 Nisan'dan itibaren Rus bankalarında ruble hesabı açıp buradan ödeme yapmak zorunda olduğunun altını çizen Putin,"Doğal gaz ödemeleri ruble ile yapılmadığı takdirde bu ülkelerin kontratları askıya alınacak. Rusya'nın büyümesini engellemeyi amaçlayan yaptırımlar önceden hazırlanmıştı. Batılı ülkeler, yaptırımlar için yeni bahaneler üretmeyi sürdürecekler." dedi.

GIDA KRİZİNİ GÖÇ DALGASI İZLER

Öte yandan olası bir gıda krizinin en başta Batı'yı etkileyeceğini belirten Putin, "Gıda krizini, her şeyden önce Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere başka bir göç dalgası izleyecektir" ifadelerini kullandı.

KARARIN SİNYALİNİ DAHA ÖNCE VERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarında Putin, bu kararın sinyalini vererek "Merkez Bankası ile hükümete, operasyonların ruble cinsinden yapılmasını sağlayacak formül hazırlamaları için 1 hafta süre verdim." ifadelerini kullanmıştı.