1. YAZARLAR

  2. Ebru Akkuş

  3. Profesyonel yaşam koçu kimdir?
Ebru Akkuş

Ebru Akkuş

Kişisel Gelişim Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Profesyonel yaşam koçu kimdir?

A+A-

Hayatımıza giren meslek gruplarının son dönemde en revaçta olduğu meslek dallarından bir tanesi olan profesyonel koçluk size neyi ifade ediyor. Gerçekten bu meslek hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Neden bir koça ihtiyaç duyarız? Bir koçun görevi nedir? Bir koçun yapması veya yapmaması gereken durumlar nelerdir? Toplumda ne gibi bir algı oluşturuyor? Vs. gibi konulara bir profesyonel koç olarak değinmek istiyorum.

- Birey: Ne işle meşgulsünüz?

- Koç: Profesyonel koç.

- Birey: Heyttt koçum benim, kurban bayramı da geliyor...

İlk karşılaşılan durum.

Peki, ne kadar gülmemiz, ya da ne kadar anlamamız gerekiyor!

Bu espriye ne kadar gülmemiz gerekiyor. Her mesleğin bir saygınlığı ve etik değerleri vardır. İlk etapta anlaşılmasa bile mutlak saygı duyulması gerekiyor her meslek grubuna.

Peki, profesyonel yaşam koçunun mesleki açılımına bir göz atacak olursak.

Kelime anlamı olarak koçluk, birini bir yerden bir yere götürmek anlamına gelir. Koçluk alan kişinin istenilen performansa ulaşması için koç ve müşteri arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Bireylerin kendileri için seçtikleri hedefe ulaşmalarında performanslarını arttırarak iş ve özel yaşantılarında etkili sonuçlar elde etmelerini sağlayan mesleki bir yardımdır. Her birey kendi içinde çok büyük bir potansiyele sahiptir ve yaşam şartları, koşulları, kişinin içinde bulunduğu durum, bu potansiyelin bazen göz ardı edilmesi, bazen ise farkına dahi varmadan başarısızlıklarla kişinin potansiyelini keşfetmesine engel olabiliyor. İşte bu noktada koç kişinin kendi kaynaklarını kullanmasını sağlamak, potansiyelini maksimize etmek, düşünceleri doğru ve yaratıcı bir şekilde ortaklık yapmaktır. Koçluk değişim ve yeniliklerle baş etme sürecine aynalık yapmak, farklı bakış açılarını harekete geçirmemizi desteklemektedir. Kişi motivasyon gereksinimi duyuyorsa, yeteneklerini tam ve net olarak ortaya çıkarıp kullanmak istiyorsa profesyonel bir yaşam koçundan destek alabilir.

Hiç bir profesyonel koç, psikolojik destek verme kişinin içinde bulunduğu travmatik durumlara değinme onları kişi ile yüzleştirme veya kişinin tramvalarını açığa çıkarma hakkına sahip değildir. Olası travmatik durumlarda koç müşterisini uzman bir psikologa yönlendirmek zorundadır.

Kurban bayramında kurban edilmekten ziyade :), şartlara ve koşullara rağmen elindeki imkânları kullanamayıp kurban rolüne bürünen bireylere istekleri doğrultusunda motive edebilmektir.

Yani profesyonel yaşam koçluğu, potansiyelinizi keşfetmenizde, hedeflerinizde ise planlı bir şekilde size yol arkadaşlığı yapacak meslek grubudur.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstagram.com/egem_danismanlik

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum