1. YAZARLAR

  2. Tuğba Özdenal

  3. Problem çözme ve karar verme
Tuğba Özdenal

Tuğba Özdenal

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Problem çözme ve karar verme

A+A-

“Problem” kelimesi ne kadar olumsuz enerji yansıtan bir kelime değil mi? Aslında hepimizin problemleri diğer anlamı ile sorunları var. Bunların kaçının farkında olduğumuz ise büyük bir problem. Problem çözme ve karar verme o kadar da zor olan bir alan değil. Yeter ki doğru sebep ve nedenlerle problemin temelini çözmek isteyin.

Her problem cevabını kendi içinde saklar. Aslında problemlerin çoğunun cevabını biliyorsunuzdur,  ya görmezden geliyoruz ya da fikir danıştığınız insanlar yanlış kişilerdir. Problem önce varoluş ile başlar. Problemlerin ortaya çıkması ve var olması bir süreçtir. Karar verme süreci, problem fark edildiği an başlar. Problemi çözmek için uzun bir zamana ihtiyacınız yoktur, önemli olan önce kendinizde ki sorunu anlamanız ve kavramanızdır. Problemin temeli her şeyin çözüm kaynağını oluşturur. Bunun için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu konuda size PUKÖ Döngüsünden bahsetmek istiyorum. Açılımı; Planla, Uygula, Kontrol et ve Önlem al’dır.

Önce her anlamıyla problemi kavrayın. Eğer kendiniz de iç huzursuzluk hissediyorsanız, içinizden bir şey yapmak gelmiyorsa, mutsuz olduğunuzu hissediyorsanız, kendinizle ilgili ya da çevrenizle ilgili bir probleminiz var demektir.

Önce problemin detayını kavramaya çalışın. En hızlı problem çözme yöntemi kendinizle yüzleşmenizdir. “Problem nedir?” sorunu önce kendinize sormalısınız. Cevabınızı aldığınız zaman bunun üstüne gitmelisiniz.  Korkmadan ve cesur bir şekilde.  En kritik noktalardan birisi şu,  doğru soruları sorabilmek kolay değildir. Cesaret ister. Problem çözmek ciddi bir süreç olduğu gibi devamlılığı olan bir süreçtir. Problemi bir kez çözmek için adım attığınız zaman devamı mutlaka gelecektir. Her bireyin problemi olabilir. Bu problemler sizinle ilgili de olabilir, çevrenizle ilgilide olabilir. Problemi olan insanlar kendilerini yadırgamamalılar. Önemli olan problemin çözümü için adım atmaktır. Adım attığınız takdir de sonuca ulaşmanız çok kısa bir zamanınızı alacaktır.

Çevrenizde ki insanlarla ilgili sorunlarınız varsa eğer, bu sorunları çözmek için en önemli detay, iletişim kurabilmenizdir. Her insan iletişime açık olmaz, bu bir kişilik yapısı ile ilgili temel ilişki içerisindedir. Bazı bireyler, iletişime çok açıktır, kimisi ise kapalıdır. Konuşmak istemez, açıklama yapmak istemez. Her insanın karakteri aynı olsaydı insanları tanımak için deneyimimiz nasıl olabilirdi ki? Aslında farklı insanlar tanımak en güzel mirastır. Farklı kişilik yapıları, farklı tarzların olması insanların şahsi kültürel miraslarının da ne kadar zengin olduğunun bir ispatıdır. Ancak ne yazık ki hangi kişilik yapısına sahip olursanız olsun, problemler kaçınılmazdır… Problem yaşamamak için çevrenizi ya da iş hayatınızı değiştiremeyeceğiniz için, doğru yöntemlerle problem çözmeye başlamanız sizin için en güzel avantaj haline gelecektir.

Problem çözmek için, sorunun kimde ya da hangi noktada olduğuna önce karar verin. Sonra kendinize sorunu geliştiren ya da büyümesine sebep olan noktaları sorun. Bunlara cevap verdikten sonra kendi içinizde bir beyin fırtınası yapabilirsiniz. Beyin fırtınası size en yakın çevrenizin, dostlarınızın da eşlik edebileceği tekniklerden birisidir. Onlara problemi danışabilir, konuşarak da kendinizi rahatlatabilirsiniz. Problemin yarattığı birçok olumsuzluk olabilir. Bazı problemleri insanlar gözlerinde büyüttükleri için, takıntı haline getirebiliyorlar. Bu en hassas noktalardan birisidir. Eğer ki bir problem akılda takıntı oluşturacak şekilde büyümüşse, önce sizin problemi değil kendinizi çözmeye ihtiyacınız var demektir. Süreç her ne olursa olsun, her problemin bir çözümü vardır. Siz yeter ki çözeceğinize karar verin. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT