1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

  3. Post Modern Terörizm
Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

E. Binbaşı
Yazarın Tüm Yazıları >

Post Modern Terörizm

A+A-

Terörizm geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de dünyanın ve Türkiye’nin en önemli konusu olarak gündemdeki yerini koruyacaktır. Bunun sebepleri arasında çeşitli hususlardan bahsetmek mümkündür. Emperyalist devletler amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla ordularını kullanmayı iç kamuoyu tepkisi sebebiyle pek tercih etmemekte ya sirayet etmek istediği bölgede kendine uydu bir devlet ya da bölgede etkili olabilecek devlet altı yapıları kullanmayı tercih etmektedir. Bu yapılar kullanan ülke için terör örgütü olarak değerlendirilmezken, bu yapının saldırısına ve tehditlerine maruz kalan ülkeler tarafından terör örgütü olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla burada bir tanım sorunu bulunmaktadır. Uluslararası alandaki bu sorun günlük yaşantıda da karşımıza çıkmakta terör-terörizm arasında ya da terörizmin çeşitleri arasında karışıklık bulunmaktadır.

Öncelikle terör ve terörizmi ele alırsak, terörü belirli bir amacı gerçekleştirmek için başlatılan eylemlerin ve hareketlerin kontrol edilemez hale gelmesi sonucu eylemin ya da hareketin gerçekleştiği mekana ve topluma karşı şiddet uygulamalarına geçilmesi olarak belirtmek mümkündür. Buna mukabil terörizmde ise siyasi amaçları gerçekleştirmek için belirli bir sivil halkı ya da büyük bir kitleyi bilinçli ve planlı şiddet kullanma veya kullanma tehdidinde bulunarak korkutma, yılgınlığa düşürmek için uygulanan terör faaliyetleri şeklinde açıklayabiliriz. Sonuç olarak terörizm iradi bir faaliyet iken terör iradi olmaktan uzak anlık gelişebilen terörizmin içinde kalan faaliyetler bütünüdür diyebiliriz.

Aynı şekilde terörizm çeşitleri konusunda da farklı yaklaşımlar mevcuttur. Uluslararası terörizm, küresel terörizm, post modern terörizm, etnik terörizm vb. açıklamalar literatürde yer almaktadır. Bunlar arasında en çok karıştırılan ve birbirinin yerine kullanılanlar “Küresel Terörizm” ile Post Modern Terörizmdir”

Küresel terörizm mekanla alakalıdır. Bir terör örgütünün dünyanın her yerinde eylem yapabilme imkan ve kabiliyetine ulaştığı ve terör örgütlerinin sahip olduğu bu imkan ve kabiliyeti ile tüm dünyayı tehdit etmesi anlamına gelmektedir.

Post modern terörizm ise terör örgütlerinin teknoloji, iletişim, ulaşım ve bilişim alanındaki gelişmelere uyum sağlayarak eleman temininde, haberleşmesinde, maddi kazanç elde etmesinde, bu imkanları kullanmasıdır. Eylemlerinde çağın gereklerine uygun taktik ve yöntemler geliştirmektedir. Post modern terörizmin terör örgütlerinin taktik ve yöntemlerinde çağa ayak uydurmasıdır. On-line yayınlanan dergiler, sosyal medyanın eylem emri vermede ve eleman temininde kullanılması, örgüt elemanlarına mesaj gönderilmesi, eylemlerin medya üzerinden yayınlanarak propaganda yapılması, klasik para elde yöntemleri olan uyuşturucu kaçakçılığı ya da banka soygunlarının ötesine geçilerek elektronik ticaret siteleri kurma ve işletme, petrol kuyularını ele geçirerek buralardan maddi kazanç elde etme, sahip oldukları klasik silahlardan tank, karadan- havaya ya da karadan- karaya atılan füzeler başta olmak üzere drone kullanımı, insansız hava aracı kullanımına geçilmesi, siber saldırılar  post modern terörizmin en temel özellikleridir.

Post modern terörizm taktikseldir. Örgütlerin eylemlerinde kullandığı taktik ve yöntemlerdeki değişimi ve dönüşümü anlatırken, küresel terörizm mekânsal olup terör örgütlerinin dünyanın her yerinde eylem yapabilme yeteneğini anlatmaktadır.

Daha fazla bilgi:

Walter Laqueur, “Postmodern Terrorism: New Rules for an Old Game”, Foreign Affairs,

September/October 1996, http://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/laqueur.htm

Ali Fuat Gökçe, Post Modern Terörizm ve Musul-Kerkük-Halep, Yayın Yeri: Yeni Türkiye Dergisi, Türkçe, 2017

Ali Fuat Gökçe, Terör Örgütleriyle Mücadele mi? Müzakere mi? Farklı uygulamalar ve sonuçlar, Yayın Yeri: 13. Uluslararası Kamu Yönetimi Sempozyumu Bildiri Kitabı, Türkçe, 18.04.2019, https://www.nobelyayin.com/kitap_bilgileri/dosyalar/kamu_yonetimi_sempozyumu.pdf

Ali Fuat Gökçe, Dijital Çağın Küreselleşen Terörü: Post-Modern Terörizm, Yayın Yeri: KAYFOR 15, Isparta, Türkçe, 01.11.2017

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum