1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK heykeli ne zaman dikildi?
PKK heykeli ne zaman dikildi?

PKK heykeli ne zaman dikildi?

Diyarbakır'a dikilen PKK kurucusu Mahsum Korkmaz'ın heykelinin yeni olmadığı, aylar önce 'imece' usulü dikildiği öne sürüldü.

A+A-

PKK'nın ilk silahlı eylemini yaptığı 15 Ağustos'ta Diyarbakır Lice'de açılışı yapılan Mahsum Korkmaz heykelinin 8 ay önce dikildiği öne sürüldü.

KÖYLÜLER ŞAŞKIN

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yolçatı Köyü’ndeki Mahsum Korkmaz heykelinin 8 aydır orada olduğunu belirten köylüler, şaşkın. Habertürk gazetesinden Güngör Karakuş’un konuştuğu köylüler, “Resmi açılışı 15 Ağustos’ta yapıldı. Bu heykeli görmemeleri mümkün değil. Köye geldiklerinde görürler. Termal kamera ve Heronlarla da bu heykeli görebilirlerdi” dedi.

GENELKURMAY'I DA YALANLADILAR

Heykelin yerinden kaldırılması sırasında mezarlıkta çıkan çatışmalardan geriye kalan mermi ve gaz fişeklerini toplayan köylüler, Genelkurmay’ın “200-500 kişilik bir grup roketatar, piyade tüfeği ve el yapımı roketatarlarla saldırdı” açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Olay sırasında mezarlıkta kadın ve çocukların olduğunu ve kendilerine haber verilmeden mezarlığın tarandığını anlatan köylülere göre olay “provokasyon”.


İMECE USULÜ DİKİLMİŞ

BBC Türkçe'nin haberine göre de bölgeyi yakından izleyen gazeteciler, heykelin dikilmesinin gizli saklı gerçekleşmediğini ve yöre halkının katılımı ile olduğunu söylüyor. Liceli gazeteci Veysi Polat, Lice’nin 56 köyünden insanların katılımı ve imece usulü ile heykelin dikildiğini belirtti. Lice’nin Yolaçtı Köyü (Sisê) farklı tarihlerde farklı yerlerde ölen PKK’lıların cenazelerinin müzakere süreci başladıktan sonra bulundukları mezarlıklardan çıkarılarak tekrar gömüldüğü bir kabristan. Polat, geçen yıl tamamlanan mezarlıkta 280 mezar olduğunu söylüyor. Lice çevresinde böyle üç mezarlık var. Korkmaz’ın heykelinin dikildiği mezarlık aralarında en büyük olan.

HEYKEL SUÇ EŞYASI

Yolaçtı’daki mezarlıktaki heykelin açılışı 15 Ağustos’ta yapıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı “Terör örgütü propogandası yapıldığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Lice Sulh Ceza Mahkemesi, heykele “suç eşyası” olduğu gerekçesiyle el konulmasına karar verdi. Kararın ardından mezarlıkta çatışmalar çıktı. Mehdi Taşkın adlı vatandaş öldü, operasyon sonrası uzman çavuş Uğur İnal’ın kaza kurşunuyla öldüğü açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT