1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Perinçek'ten tarihi uyarı: Bu tuzaktan devlet aklıyla çıkacağız
Perinçek'ten tarihi uyarı: Bu tuzaktan devlet aklıyla çıkacağız

Perinçek'ten tarihi uyarı: Bu tuzaktan devlet aklıyla çıkacağız

İdlib'de yaşanan son dakika gelişmelerinin ardından Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek açıklama yaptı.

A+A-

Perinçek, "Türkiye Suriye çözümünü Rusya ve İran'la aramak zorunda. Hiç bir kahve kabadayılığı bunu değiştirmiyor. Türkiye'nin devlet aklı devreye girmeli ve bu yanlıştan hızla dönülmeli" ifadelerini kullandı.

İdlib'den gelen şehit haberlerinin ardından Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal canlı yayınına bağlanarak açıklama yaptı. Bu süreçte ilk açıklama yapan parti lideri Doğu Perinçek, "Bu süreci soğukkanlılıkla aşacağız" dedi.

Perinçek'in açıklamasında öne çıkan ifadeler şu şekilde:

* Bir Türkiye ve Tayyip Erdoğan'a doğru gidiyor. Türkiye Suriye çözümünü Rusya ve İran'la aramak zorunda. Hiç bir kahve kabadayılığı bunu değiştirmiyor. Türkiye'nin devlet aklı devreye girmeli ve bu yanlıştan hızla dönülmeli.

* Milletimizin başı sağ olsun Tüm Türkiye olarak yüreğimiz, bilincimiz beraber. 
Fakat şu anda yürek yanmasından ve şehit sayılarından bahsetmekten önce soğuk kanlı bakıp devlet aklıyla hareket etmemiz gerekmekte. 

* Vurguyu şehit sayısına yapmak ve içimizin yandığından söz etmek yerine aklımızı Türkiye'nin büyük devlet birikimi, ordu yönetme birikimine vermeliyiz. Zaten televizyonlarda da zorla İdlib konusunu korsan konuşmalarla gündeme getirebildik. 

* Türkiye zorluklarla karşı karşıya ama bu zorlukları aşacağız. Cumhurbaşkanımıza da ordumuza da güveniyoruz. Kesinlikle intikam gibi yanlış yönelişlerde olmayacağız. 

* Türkiye, Rusya İran bu süreci birlikte çözecek. Türkiye'nin Suriye'ye karşı savaşa girmesi Türkiye'yi tuzağa çeker. Amerika'nın, İsrail'in istediği bu. 

* Türkiye çok akıllı bir şekilde bu güne kadar geldi, PKK'yı hendeklere gömdü. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla terörü çok büyük kayıplara uğrattı.

* Doğru hedef PKK'yla, FETÖ'yle terörle mücadeleydi. Bu terörle mücadele çizgisinde ısrar etmemiz, bu hedeften şaşmamamız lazım. 

* Öbür türlü karşılıklı intikamı kışkırtan anlayışlardan uzak durup sakin olmamız lazım. 

* Şu anda bizim devlet aklına, kurmaylık birikimine vurgu yapmamız lazım. Bizim bütün genişlerde üçüncül bir stratejide kararlı olmamız, birlik olmamız, tehdidi saptamamız lazım.

* Türkiye'ye tehdit Amerika'dan İsrail'den geliyor. Türkiye gerçek dostlarını tespit etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan yüksek güvenlik kurumumuzun, burada devlet aklıyla doğru çözümler üreteceğine güveniyoruz. Bu aklı, bu devlet birikimini destekleyeceğiz, yanında olacağız.

* İç kavgalardan uzak duracağız ama aynı zamanda uluslararası alanda kararlı girişimlerler yanlışlara girmemesini sağlayacak akıllı siyasetlerle hep birlikte bu sürecin içinden çıkacağız.

* Devletimizin karşılaşacağı olumsuzluklar hepimiz için geçerlidir. Bu yüzden bu olumsuzluklardan yararlanmaya çalışanlarla, bunun pususunda olanlarla yan yana olmayacağız.

* Devletimize, ordumuza karşı tavır almak, demedik mi demek çok yanlış.

* Terör örgütlerine karşı mücadelenin komşularımıza karşı bir mücadeleye dönüşmesi hayırlı sonuçlar doğurmayacaktır.

* Şehitler yüreğimizi yaktı çok doğru, ama bu yangını dışarı taşırmayalım, çünkü bu şehitler yüreğimizi yaktı diyerek toplumda ve devlette hesaba uymayan bir takım davranışları da harekete geçirmiş oluruz.

* Teröristleri sevindirecek tüm hareketlerden uzak durmalıyız.

* Şu anda sevinç içinde oldukları, iştahlarının kabardığı gözleniyor.

* Biz İran, Irak ve Suriye ile karşı karşıya gelerek nasıl Kudüs'teki kırmızı çizgiyi savunabiliriz?

* Kudüs'te en kararlı tavrı alan İran'la Suriye'yle, tüm mazlumlar dünyasının yanında olan Rusya'yla karşı karşıya gelerek nasıl bir ortak cephe sağlayacağız?

* Bütün cepheler için karşımızda Amerika var, İsrail var, bunlar cephe gerisinde duruyor ama üzerimize sürdükleri piyonlar var.

* Amerika, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs bir askeri ortaklık oluşturup hedeflerinin Türkiye olduğunu belirtti. O yüzden bir kıvılcım çıktığı zaman...

* Bu sürece Amerik'nın, NATO'nun davet edilmesi demek bizi tuzağa itin demektir.

* Biz kendi devletimizle, Rusya'yı da İran'ı da Suriye'yi de haklı ve doğru müdahalelerle akla, dostluğa ve sağduyuya çekebiliriz.

* Burada mesele, siyasetin amacı dostları da yönlendirmektir.

* Dostluk aynı zamanda karşılıklı uyarıları, yönlendirmeleri gerektirir.

* Vatan Partisi olarak çevremizdeki dost ülkelerle de bu konuda görüşüyoruz ve onları sağ duyuya, dikkate, dostluğa zarar vermekten kaçırmaya davet ediyoruz.

* Hükümetimiz, devletimiz, CB'mız Erdoğan da görüşmelerde onları uyarmaktadır, bunun sonuçlarını da alacağız.

* Türkiye aynı 15-16 Temmuz'da olduğu gibi bu süreçten de beraklaşarak ve bölge ülkeleriyle de akılcı çözümlerle çıkacaktır.

* Sakin olmalıyız, bu sürecin içinden başarıyla çıkacağız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT